Co zrobić, gdy znajdziemy potrącone zwierzę?

Dodane przez tempadmin - pon., 02/01/2021 - 13:33

pies na ulicyPo zauważeniu potrąconego zwierzęcia należy się zachować w taki sam sposób jak w momencie innego zdarzenia drogowego. Mowa tutaj o bezpiecznym zaparkowaniu auta na poboczu, włączeniu świateł awaryjnych czy ustawieniu trójkąta ostrzegawczego. Następnie można przystąpić do oceny sytuacji i pomocy. Może się zdarzyć tak, że ranne zwierzę będzie przytomne, ale w związku z towarzyszącym mu szokiem, bólem i strachem, może być też agresywne. Nie należy wówczas wykonywać żadnych gwałtownych ruchów.

Kiedy zabrać zwierzę do auta, a kiedy zadzwonić po pomoc?

Udzielając pomocy rannemu zwierzakowi, trzeba mierzyć siły na zamiary. Jeśli zwierzę (na przykład pies) jest agresywne, warto zarzucić mu smycz, kawałek sznurka czy podartego materiału na jego szyję, a drugi koniec przywiązać do klamki czy drzewa, by zabezpieczyć się przed jego atakiem. Warto także użyć rękawiczek, by uniknąć kontaktu z płynami ustrojowymi zwierzęcia. Należy je również zabezpieczyć przed potencjalną ucieczką, przykrywając kocem, ręcznikiem lub częścią odzieży. W miarę możliwości warto je też przenieść w bezpieczne, zacienione miejsce, gdyż może być wychłodzone i wrażliwe na bodźce zewnętrzne oraz nie podawać mu na siłę jedzenia ani picia. Jeśli mamy do czynienia z rannym kotem lub innym niewielkim zwierzakiem, można go zawinąć w koc czy ręcznik, a następnie przenieść do auta. Następnie zachowując środki ostrożności, należy przewieźć zwierzę jak najszybciej do najbliższej lecznicy weterynaryjnej. Może się okazać, że wystarczy je opatrzyć albo będzie wymagać leczenia chirurgicznego. Może się też zdarzyć, że nie będziemy w stanie pomóc zwierzęciu, na przykład, jeśli będzie to duże, dzikie zwierzę. W takim przypadku należy zadzwonić po pomoc, czyli pod numer telefonu straży miejskiej, która przyjedzie na miejsce zdarzenia lub wyda dalsze zalecenia.

Jeśli zwierzę jest w naprawdę złym stanie, należy udzielić mu pierwszej pomocy, oczekując na przyjazd służb. W przypadku krwawienia założyć opatrunek uciskowy, a jeśli zwierzę ma ranę – zabezpieczyć ją gazikiem lub bawełnianą koszulką. Jeśli zauważymy, że poszkodowane zwierzę ma złamaną kończynę, w miarę możliwości należy ją ustabilizować i ograniczyć jej ruch do minimum. Co więcej, jeśli znajdziemy domowe zwierzę, warto sprawdzić, czy ma czip. Jeśli jednak nie uda się ustalić, kto jest jego właścicielem, to zwierzęciem powinna się zająć gmina lub schronisko.

Nasz gabinet weterynaryjny działa całodobowo, więc jeśli znajdziecie Państwo ranne zwierzę w okolicy Wrocławia, możecie do nas przyjechać, uprzednio informując telefonicznie. Ważne jest, by udzielić rannemu zwierzakowi jakiejkolwiek pomocy. Nawet poinformowanie straży miejskiej może uratować mu życie.