Jak zadbać o stan uzębienia psa i kota?

Dodane przez tempadmin - pon., 09/02/2019 - 08:49


Jak zadbać o stan uzębienia psa i kotaDbanie o stan uzębienia naszego psa lub kota jest niemniej ważne, niż troska o jego dobrą dietę, codzienną dawkę ruchu czy higienę sierści. Po każdym posiłku bowiem do zębów naszych pupili przylegają resztki pokarmu, będące doskonałą pożywką dla bakterii. Z czasem tworzą one pokłady kamienia nazębnego, który uciska dziąsła, powodując ich zapalenie, ból, rozchwianie zębów i ich wypadanie, a nawet rozsiewanie się bakterii po całym organizmie i uszkadzanie narządów wewnętrznych (serca, mózgu, nerek i itd.). Dlatego, tak samo jak w przypadku rozmaitych schorzeń jamy ustnej u człowieka, lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak dbać o stan uzębienia psa i kota dowiesz, czytając nasz wpis.

Grup zagrożona i wczesna higiena

Z kamieniem nazębnym najczęściej borykają się zwierzęta powyżej czwartego roku życia (a także młodsze, nawet od 6 miesiąca życia) oraz te, odżywiane miękką karmą lub gotowanymi posiłkami.

Zapobieganie narastaniu kamienia metodami mechanicznymi

Dlatego warto naszego pupila przyzwyczajać do higieny jamy ustnej już do najmłodszych lat. Preparaty pielęgnacyjne czyli pasty, żele czy spraye i odpowiednia szczoteczka powinny pójść w ruch jeszcze wtedy, gdy na zębach nie ma śladu kamienia. Szczoteczką operujmy najpierw wokół najłatwiej dostępnych zębów, za każdym razem przesuwając się odrobinę głębiej. Ponadto starajmy się podawać duże ilości suchej karmy oraz zapewnić naszemu pupilowi rozrywkę przy użyciu dużych zabawek, lin czy gryzaków.

Zapobieganie narastaniu kamienia metodami metabolicznymi


Oprócz oddziaływań mechanicznych, od kilku lat można stosować suplementy, które modyfikują pH śliny i spowalniają, a nawet rozpuszczają istniejący kamień i ułatwiają jego usuwanie metodami mechanicznymi. Pytajcie o te dodatki do diety swoich lekarzy weterynarii.

Dbanie o stan uzębienia psa i kota krok po kroku

Aby odpowiednio zadbać o stan uzębienia naszego ulubieńca należy przede wszystkim dobrać odpowiednio wyprofilowaną szczoteczkę do kształtu zębów psa lub kota, biorąc pod wagę także wielkość zwierzęcia. Wybierajmy produkty, działające w oparciu o enzymy, które działają długo po samej aplikacji. Kolejny krok to wybranie smaku i formy preparatu w zależności od preferencji psa lub kota.

I co niemniej ważne: dokładnie analizujmy oferty sprzedawców. Tu doradcami powinni być Wasi lekarze weterynarii.

Poza standardowymi preparatami do higieny jamy ustnej psa lub kota warto zaopatrzyć się także w środki (suplementy), które zmieniają skład i właściwości śliny i tym samym ograniczają przyleganie resztek pokarmu do koron zębowych. Inne będą wiązały wapń, przeciwdziałając tworzeniu kamienia.