Najważniejsze elementy diagnostyki weterynaryjnej

Dodane przez tempadmin - śr., 05/15/2019 - 09:00

elementy diagnostyki weterynaryjnejDobrze przeprowadzona diagnostyka weterynaryjna pozwala wcześnie wykryć choroby i schorzenia, z którymi mierzą się czworonogi. Właśnie dlatego tak ważne jest, by przeprowadzać regularne badania. W ten sposób ukochany pupil może cieszyć się długim i szczęśliwym życiem. To wyraz odpowiedzialności Twojej jako opiekuna – szczególnie, gdy zauważysz niepokojące symptomy.  

 

Radiologia w weterynarii

Rozwój techniki cyfrowej w radiografii sprawia, że dziś można uzyskać obraz o nieprzeciętnej jakości i ostrości. W ten sposób można przebadać m.in. stawy biodrowe w kierunku dysplazji. Dzięki zdjęciom RTG weterynarz może dodatkowo ocenić płuca, skórę, a także kości oraz stawy z aparatem ścięgnistym. Uzyskane wyniki dają bardzo szeroki zakres informacji o stanie zdrowia czworonożnego pacjenta.

Diagnostyka laboratoryjna

Diagnostyka laboratoryjna daje możliwość oceny ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia w przypadku, gdy wywiad, oględziny i standardowe badanie stetoskopem okażą się niewystarczające do postawienia diagnozy.

Specjalistyczne badania morfologiczne krwi pozwalają na ocenę ilości krwinek białych i czerwonych, hematokrytu, a także płytek krwi. Te czynności diagnostyczne są wykonywane zawsze wtedy, gdy opiekun zauważy u swojego pupila nietypowe sygnały, mogące świadczyć o chorobie. Weterynarz wykonuje je także przed operacjami.

Do diagnostyki laboratoryjnej wchodzi również badanie kału i moczu. Na tej podstawie lekarz uzyskuje informacje o końcowych produktach przemian ustrojowych, a tym samym o funkcjonowaniu całego organizmu.

Echokardiografia, czyli echo serca

Kolejnym badaniem diagnostycznym w weterynarii jest echo serca, którego wyniki dostarczają informacji na temat budowy i pracy serca, wraz z jego wszystkimi elementami (przegrody, ściany, struny ścięgniste).

Dzięki echokardiografii weterynarz jest w stanie szybko i skutecznie diagnozować schorzenia serca, a następnie dopasowywać terapię do indywidualnych uwarunkowań każdego pacjenta.

USG kota i psa

Często wykonywanym badaniem diagnostycznym jest również USG, czyli ultrasonografia. Zaletą tego badania jest jego bezinwazyjność i obojętność dla organizmu. Pozwala na przegląd powierzchniowy (tkanka podskórna, stawy, tarczyca) oraz głęboki (część klatki piersiowej, jama brzuszna). Ultrasonografia jest niezbędna do przeprowadzenia badań biopsyjnych.