Zakłaczenie kota, czyli jak pomóc pupilowi

Dodane przez tempadmin - śr., 10/14/2020 - 19:31

Codzienna higiena to niezwykle istotny punkt dnia w życiu każdego kota. Nasze domowe mruczki uwielbiają wylizywać swoją sierść. W ten sposób dokładnie oczyszczają ją z różnych zanieczyszczeń, a także naturalnie się trymują, ponieważ ich język wyposażony w maleńkie haczyki delikatnie wyrywa z futra martwe włosy tkwiące luźno w cebulkach. Takiej dokładnej toalecie oddają się przynajmniej kilka razy dziennie – po drzemce, po jedzeniu, przed pójściem spać, a także wtedy, gdy po prostu chcą się zrelaksować i odpocząć. Czy te rytuały pielęgnacyjne nie szkodzą zdrowiu naszych pupili?

Co się dzieje z włosami, które wylizuje ze swojego futra kot?

Kocie futro to niezwykle skuteczna warstwa izolacyjna, dzięki której zwierzę może utrzymać odpowiedni komfort termiczny zarówno zimą, jak i latem. Okrywa włosowa kota składa się z kilku rodzajów włosów. Najkrótsze, najmiększe i najcieńsze są tak zwane włosy puchowe, nieco dłuższe i szorstkie są włosy ościste, które tworzą pośrednią warstwę kociego futra, a najdłuższe, najgęstsze i najprostsze są włosy okrywowe, które tworzą warstwę wierzchnią. Tak gęste futro wymaga dużego zaangażowania i sporego nakładu pracy, aby móc utrzymać je w dobrej kondycji, dlatego koty bardzo dużo czasu poświęcają na jego czyszczenie. Wylizując martwe włosy z futra, kot połyka je, ale niestety jego organizm nie potrafi ich strawić. Włosy zbijają się w kłaczki i kule włosowe nazywane też pilobezoarami. Jeżeli kot jest zdrowy, takie kłaczki przechodzą przez cały przewód pokarmowy, a następnie są wydalane. Problem pojawia się u kotów w podeszłym wieku, tych, które mają dłuższe włosy lub bardzo intensywnie linieją oraz u mruczków, których dieta jest niewłaściwie zbilansowana. Jeżeli nasz pupil nie dostarcza w pokarmie wystarczającej ilości tłuszczów i włókien, może mieć poważne problemy z usuwaniem z przewodu pokarmowego kul włosowych.

Po czym można poznać, że kot ma problem z zakłaczeniem?

Kot, który nie może pozbyć się zalegających w przewodzie pokarmowym kłaczków, ma najczęściej charakterystyczne objawy. Są to między innymi: utrata apetytu, suchy kaszel, wymioty, apatia, bolesność okolic brzucha, zaparcia czy nietypowe zachowania (np. podgryzanie roślin, jedzenie folii czy papieru).

Czy zakłaczenie jest groźne dla zdrowia kota?

Zakłaczenie to poważny problem, który może spowodować rozwój wielu niebezpiecznych schorzeń. Kule włosów zalegające w przewodzie pokarmowym drażnią jego śluzówkę, co może powodować powstawanie nadżerek, a później nawet wrzodów żołądka. U niektórych kotów takie kłaczki przedostają się do jelit, gdzie mogą wywołać zaburzenia ich perystaltyki i przyczynić się do powstawania kamieni kałowych lub niedrożności jelit. Kot, który ma powtarzające się problemy z wypróżnieniem, odczuwa bolesność podczas defekacji i ma skłonności do wymiotów, powinien być zbadany przez weterynarza.

W jaki sposób diagnozuje się zakłaczenie w gabinecie weterynaryjnym?

Na wizycie w gabinecie weterynaryjnym lekarz przeprowadza badanie RTG lub USG. Tylko te obrazowe badania pozwalają potwierdzić obecność kul włosowych w przewodzie pokarmowym i określić, gdzie dokładnie się one znajdują. Dzięki temu weterynarz ocenia, czy jest to problem zagrażający zdrowiu i życiu kota. W skrajnych przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna. Jeżeli kłaczki nie zagrażają życiu czworonożnego pacjenta, weterynarz może podać mu parafinę, która ułatwi przesuwanie się włosów i wydalenie ich z organizmu. 

Jak można zapobiegać zakłaczeniu kota?

Aby kot nie miał problemów z zalegającymi w przewodzie pokarmowym kulami włosowymi, właściciel powinien zadbać o jego dietę. Ważne jest, aby była ona bogata w roślinne włókna. Są one składnikami dobrych karm, można je także dostarczać pod postacią świeżej zieleniny. Doskonałym pomysłem jest zakupienie specjalnej trawy przeznaczonej dla kotów, która pomaga na bieżąco usuwać zalegające włosy z żołądka i jelit.

Raz na jakiś czas warto też podać kotu specjalną pastę odkłaczającą, która ułatwia usunięcie włosów z przewodu pokarmowego. Jest to produkt składający się głównie z olejów roślinnych oraz słodu, dlatego nie powinno podawać się jej zwierzakom częściej niż 3 razy w tygodniu.