O Doktorze Dolittle

O Doktorze DolittleHugh Lofting uczynił Doktora Dolittle głównym bohaterem serii książek dla dzieci. Postać ta występuje w nich z początku w roli lekarza, który mieszka w Puddleby nad rzeką Marsh (Puddleby-on-the-Marsh). 

Pewnego dnia jego papuga o imieniu Polinezja uczy Doktora porozumiewania się w języku zwierząt i od tego czasu Dolittle staje się weterynarzem. Bohater jest wrażliwy na los zwierząt i gdy są źle traktowane, bez wahania staje w ich obronie.

Dzięki temu zyskał sobie wielu przyjaciół, którzy towarzyszyli mu w jego licznych przygodach i wśród których dominują zwierzęta! 

Oto wybrani przyjaciele Doktora Dolittle: 

 1. Polinezja – papuga - nauczyła Doktora rozumienia zwierząt i posługiwania się ich językiem. Polinezja w pierwszym tomie przygód Doktora Dolittle pozostaje w Afryce razem z małpką Czi-Czi i krokodylem, a następnie powraca do Doktora w tomie "Podróże Doktora Dolittle".
 2. Dab-Dab – kaczka - jest gospodynią w domu Doktora i denerwuje się, gdy marnotrawi on swoje pieniądze, do czego ma sporą skłonność.
 3. Tu-Tu – sowa - występuje w typowej roli, czyli mądrej sowy, która okazuje się być doskonałą matematyczką, wykorzystującą swoje umiejetności, gdy sprawy wymagają policzenia czegoś.
 4. Geb-Geb – prosię - zawsze myśli wyłącznie o jedzeniu, co spotyka się z krytyką innych ulubieńców Doktora.
 5. Czi-Czi – małpka - wcześniej należała do kataryniarza lecz z powodu złego traktowana została przez Doktora wykupiona. Czi-Czi w pierwszym tomie została w Afryce razem z Polinezją i krokodylem, aby powrócić w opowieści "Podróże doktora Dolittle".
 6. Jip – pies - po uratowaniu człowieka został obdarzony przez Doktora złotą obrożą.
 7. Dwugłowiec – najdziwniejsze ze zwierząt Doktora, które z wdzięczności za uratowanie afrykańskich małp od epidemii zostało mu przez nie podarowane. Zwierzę to posiada dwie głowy, po jednej na każdym końcu ciała. Zanim Doktor został dyrektorem cyrku, dwugłowiec stanowił jego wielką atrakcję.
 8. Biała myszka - to jedno z największych ulubieńców Doktora i w opowieści "Ogród zoologiczny Doktora Dolittle" została burmistrzem miasta zwierząt.
 9. Sus - pies - wcześniej należał do klowna Hoppa, w końcu został z Doktorem.
 10. Tobby (lub Toby) - pies - uprzednio należał do pana Crocketta, a następnie został z Doktorem.
 11. Pyskacz – wróbel - zamieszkały w Londynie, niechlubnie wsławił się swoim zachowaniem, gdyż z upodobaniem obrażał innych ludzi i zwierzęta, często posługując się nieodpowiednimi słowami. Odegrał znaczną rolę w "Poczcie Doktora Dolittle" oraz w "Operze Doktora Dolittle".
 12. Mateusz Muggkarmiciel kotów - jest szczególnym przyjacielem Doktora, gdyż bywał częstym gościem więzienia. Jest niewykształcony i z tego powodu wszystko musi mu czytać żona, Teodozja. Oboje odegrali ważną rolę w "Cyrku doktora Dolittle". Pan Mugg był zastępcą dyrektora (Doktora), a Teodozja pełniła funkcję garderobianej.
 13. Tomasz Stubbins – syn szewca - był wyrózniony darem rozmawiania ze zwierzętami jako jedyny bohater opowieści oprócz Doktora i uczestniczył w wielu jego wyprawach.

Ciekawostką jest, że "dolittle" znaczy po angielsku "leniuch", "obibok", "nierobek". Jednakże nazwisko to nie oddaje prawdziwej natury Doktora i stanowi jaskrawe jej przeciwieństwo.

-------------------------------------

Książki, które Hugh Lofting napisał o Doktorze Dolittle i na tematy pokrewne:

 • Doktor Dolittle i jego zwierzęta (The Story of Doctor Dolittle)
 • Podróże Doktora Dolittle (The Voyages of Doctor Dolittle)
 • Poczta Doktora Dolittle (Doctor Dolittle's Post Office)
 • Cyrk Doktora Dolittle (Doctor Dolittle's Circus)
 • Ogród zoologiczny Doktora Dolittle (Doctor Dolittle's Zoo)
 • Opera Doktora Dolittle (Doctor Dolittle's Caravan)
 • Największa podróż Doktora Dolittle (Doctor Dolittle's Garden)
 • Doktor Dolittle na Księżycu (Doctor Dolittle in the Moon)
 • Powrót Doktora Dolittle (Doctor Dolittle's Return)
 • Doktor Dolittle i Tajemnicze Jezioro (Doctor Dolittle and the Secret Lake)
 • Doktor Dolittle i zielona kanarzyca (Doctor Dolittle and the Green Canary)
 • Gub-Gub's Book, an Encyclopaedia of Food
 • Doctor Dolittle's Birthday Book
 • Opowieści z Puddleby (Doctor Dolittle's Puddleby Adventures)

Życzę Państwu przyjemnej lektury książek o Doktorze Dolittle!

Książki o nim nadają się dla czytelnika w każdym wieku. Wniosą w Państwa życie wiele ciepła, relaksu i humoru oraz uwrażliwią na potrzeby bliźnich i naszych "braci mniejszych", czyli zwierząt