Antykoncepcja weterynaryjna

Jednym z zagadnień wchodzącym w zakres usług Gabinetu Dolittle jest antykoncepcja weterynaryjna. Zaliczają się do niej zarówno środki hormonalne, jak i zabiegi chirurgiczne – kastracja oraz sterylizacja.

Współcześnie rodzi się bardzo wiele niechcianych szczeniąt i kociąt, co przekłada się na liczbę zwierząt w schroniskach, które nie mogą znaleźć dla siebie domu. Aby zapobiec bezdomności zwierząt warto zdecydować się na antykoncepcję hormonalną bądź kastrację/sterylizację w sytuacji, jeżeli nie planują Państwo potomstwa dla swoich zwierząt. Pozwoli to nie tylko kontrolować rozród, ale także zapobiegać chorobom, takim jak ropomacicze czy nowotwór gruczołu mlekowego.

Kastracja i sterylizacja

W przeciwieństwie do antykoncepcji hormonalnej, która polega na podawaniu tabletek lub zastrzyków, kastracja i sterylizacja wiąże się z wykonaniem zabiegu chirurgicznego realizowanego w znieczuleniu ogólnym. Polega na usunięciu jąder u samców oraz usunięciu macicy oraz jajników u samic.

Sterylizację i kastrację zwierząt poleca się wykonywać u młodszych zwierząt, ponieważ zdecydowanie lepiej znoszą one zabieg i szybkiej wracają do formy. Decydując się na tego typu zabieg już za młodu właściciele minimalizują również prawdopodobieństwo zachorowania na wymienione wcześniej choroby. Zmniejszają także szansę na wystąpienie ciąży urojonej u samic. Szczególnie ważne jest jednak, by nie wykonywać sterylizacji podczas cieczki czy rui, ponieważ taki zabieg zwiększa ryzyko ciąży urojonej oraz innych powikłań.

Antykoncepcja hormonalna

Współczesne umożliwia ona m.in.:

  • przesunięcie cieczki,
  • blokowanie cieczki,
  • leczenie guzów gruczołu mlekowego.

Niewątpliwie hormonalna antykoncepcja weterynaryjna pozwala uniknąć niechcianych pokryć poprzez kontrolę rozmnażania. Dodatkowo jest pomocna przy pojawieniu się ciąży urojonej. Polecana jest szczególnie w przypadku, gdy w perspektywie kilku lat właściciele planują potomstwo dla swojego zwierzęcia. W przeciwieństwie do kastracji i sterylizacji antykoncepcja hormonalna jest bowiem odwracalna. Wiąże się jednak ze skutkami ubocznymi – po jej zastosowaniu u zwierzęcia zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia nadwagi, cukrzycy i nie tylko.

W Gabinecie Dolittle wykonywane są zarówno zabiegi chirurgiczne – kastracja i sterylizacja – jak i dobierana jest antykoncepcja hormonalna.