Jak zadbać o stan uzębienia psa i kota?


GettyImages-1093690508-0Dbanie o stan uzębienia naszego psa lub kota jest niemniej ważne, niż troska o jego dobrą dietę, codzienną dawkę ruchu czy higienę sierści. Po każdym posiłku bowiem do zębów naszych pupili przylegają resztki pokarmu, będące doskonałą pożywką dla bakterii. Z czasem tworzą one pokłady kamienia nazębnego, który uciska dziąsła, powodując ich zapalenie, ból, rozchwianie zębów i ich wypadanie, a nawet rozsiewanie się bakterii po całym organizmie i uszkadzanie narządów wewnętrznych (serca, mózgu, nerek i itd.). Dlatego, tak samo jak w przypadku rozmaitych schorzeń jamy ustnej u człowieka, lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak dbać o stan uzębienia psa i kota dowiesz, czytając nasz wpis.

Znaczenie szczepień ochronnych wśród zwierząt

szczepienie-zwierzetaSzczepienia zwierząt to profilaktyczne zabiegi weterynaryjne, które zabezpieczają przed zapadnięciem na groźne choroby. Niektóre schorzenia są dla czworonogów szczególnie niebezpieczne i mogą skutkować nawet śmiercią. To niezwykle ważne, by zadbać o szczepienia przeprowadzane regularnie lub jednorazowo. Tylko w ten sposób można ochronić nie tylko pupila, ale także jego najbliższe otoczenie.

 

Najważniejsze elementy diagnostyki weterynaryjnej

diagnostyka-weterynariaDobrze przeprowadzona diagnostyka weterynaryjna pozwala wcześnie wykryć choroby i schorzenia, z którymi mierzą się czworonogi. Właśnie dlatego tak ważne jest, by przeprowadzać regularne badania. W ten sposób ukochany pupil może cieszyć się długim i szczęśliwym życiem. To wyraz odpowiedzialności Twojej jako opiekuna – szczególnie, gdy zauważysz niepokojące symptomy.  

Na czym polega czipowanie zwierząt?

 

chipowanieCzipowanie zwierząt staje się dziś standardem. Hodowle psów coraz częściej oddają opiekunom czworonogi z wszczepionym mikroczipem, a poszczególne kraje Unii  Europejskiej narzucają konieczność czipowania zwierząt przed przekroczeniem granicy. Co warto wiedzieć o zabiegu czipowania i co właściwie daje wszczepiony podskórnie  mikroczip? Czy rzeczywiście w ten sposób można pomóc czworonogom?

Wesołych Świąt!

BN2018

Zabójczy upał

pies%20w%20aucieTemperatury wciąż nie pozwalają nam odetchnąć. Lato w pełni, a to najwyraźniej nie sprzyja myśleniu.

Wciąż zdarzają się przypadki pozostawienia zwierzaka w nagrzanym samochodzie np. pod sklepem.

Kot a ciąża - nie daj się nastraszyć

ciążaChoć żyjemy w XXI wieku, w ludzkiej świadomości wciąż pokutują zabobony i przesądy dotyczące kontaktu ciężarnych, a później ich dzieci, ze zwierzętami. Z jakichś nieznanych powodów najbardziej "obrywa się" kotom. Owszem, każdy ma swój charakter i często mają własne zdanie na temat tego, co i kiedy mają robić, ale nie stanowią ŻADNEGO zagrożenia. 

Przedświąteczne porządki ze zwierzakami

koteZwierzaki w domu to sama radość. Niestety, ze sporym dodatkiem brudu. Pies odbijający ślady łap na świeżo umytej podłodze, kot rozrzucający karmę wokół miski, czy świnka morska wykopująca z klatki trociny i siano. Jak w takich warunkach przystąpić do przedświątecznych porządków? Oto kilka rad, dzięki którym będziemy mieli mniej do sprzątania. Zarówno tuż przed Bożym Narodzeniem, jak i przez cały rok. 

Pierwsza jaskółka wiosny nie czyni...

mi%C5%9B
Ale kilka innych zwierzaków już tak ;) Wielkimi krokami nadchodzi pora roku, w której cała przyroda zaczyna budzić się do życia. Wśród coraz bardziej zielonego otoczenia pojawiają się kolejni „stali bywalcy”. Niezależnie od tego, czy świstak zobaczył swój cień, czy też nie.

Dokarmiaj ptaki, ale mądrze

bullfinches-1541036Zima w pełni. Co prawda luty zaczął się dość deszczowo, ale to nie znaczy, że możemy definitywnie schować zimowe buty i kurtkę na dno szafy. Mrozy mogą jeszcze powrócić. Część z nas co roku decyduje się na pomoc ptakom w przetrwaniu tej niesprzyjającej pory. Czy jednak robimy to odpowiednio? Poczytajcie, jak pomagając nie zaszkodzić.

Strony