Żółwie łatwą ofiarą dla drapieżników!

wykrzyknikApel do opiekunów żółwi! Nie pozostawiajcie ich na dworze, gdy temperatury powietrza w nocy spadają poniżej 15 st. C, a w dzień poniżej 20.

Wówczas stają się nieaktywne i łatwo padają ofiarami drapieżników!

 

Wczoraj przywieziono do mojego gabinetu żółwicę stepową z odgryzionymi tylnymi łapami i wygryzionym tyłem ciała. Musiałem ją poddać eutanazji! Już od wielu dni jest za zimno!

zolw

Więcej informacji o żółwiach stepowych:

Żółw stepowy musi posiadać przestronne, odpowiednio wyposażone terrarium. Terrarium powinno mieć wielkość minimum 1m x 0,5m x 0,3m (długość/ szerokość/ wysokość). Niezbędnym jego wyposażeniem jest lampa grzewcza (tzw. lustrzanka), świetlówka emitująca promieniowanie UVB , basenik z wodą oraz odpowiednio gruba warstwa podłoża. Najlepszym podłożem jest nienawożona ziemia ogrodowa z domieszką piasku, mocno ubita. 

Hodowanego w terrarium żółwia należy karmić wyłącznie pokarmem roślinnym. Nie wolno podawać warzyw, owoców ani białka zwierzęcego. Częstym błędem jest podawanie sałaty, która, z powodu nieodpowiedniego stosunku wapnia do fosforu oraz dużej zawartości szczawianów, uniemożliwia odpowiednie przyswajanie wapnia. Prawidłowo odżywiany żółw rośnie wolno i ma ledwo widoczne przyrosty.

W okresie letnim wskazane jest, aby żółwie stepowe przebywały na specjalnym, odpowiednio zabezpieczonym przed ucieczką i drapieżnikami, wybiegu zewnętrznym.

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BB%C3%B3%C5%82w_stepowy