Cesar Milan radzi miłośnikom psów

Cesar_Milan_200.jpg

W oceanie internetu można znaleźć wiele cennych informacji, ale równie wiele półprawd i błędnych, a nawet szkodliwych rad.

Zachęcam do regularnego oglądania programów "Zaklinacz psów" na kanale National Geographic.

 Cesar Milan to wyjątkowy człowiek. Potrafi spojrzeć na psa po psiemu i wyzbyć się traktowania go jak człowieka. Psy mają swoje własne prawa i kodeks honorowy. Milan uczy właściwego podejścia do tych zwierząt.

Od siebie dodam, że nie wolno psów zostawiać uwiązanych pod sklepem czy kawiarnią w oczekiwaniu aż właściciel wróci. Zabronione jest szczególnie zamykanie ich w samochodzie zostawionym na parkingu - metalowa "puszka" nagrzewa się niczym piekarnik w zaledwie kilka minut, co może skończyć się tragicznie. Niestety, wciąż zdarza się to zbyt często.

WAŻNE WSKAZÓWKI DLA WŁAŚCICIELI PSÓW

Porady Cesara Millana:

1. Psy to nie ludzie. Nie zawsze uszczęśliwia je to, co uszczęśliwia nas. Psy pragną rzeczy prostych: regularnego ruchu, stabilnego przywódcy stada oraz właściwie okazywanych uczuć.

2. Wyprowadzaj psa każdego dnia na co najmniej 45 minut. Stały, regularny spacer ma kluczowe znaczenie, szczególnie dla psów, które są stwarzają problemy. Spacer to potężne narzędzie budowania więzi z własnym psem.

3. Zachowaj konsekwencję. Postaraj się, by wszyscy członkowie rodziny ustalali psu te same zasady, granice i ograniczenia.

4. Uczucia okazywane w niewłaściwym momencie mogą prowadzić do niestabilności. Okazuj psu uczucia, kiedy jest wybiegany i najedzony, zmienił zachowanie z niepożądanego przez ciebie na pożądane, zareagował na komendę lub jest zrelaksowany, spokojny i posłuszny.

5. Psy doświadczają świata najpierw nosem, oczami, a na końcu uszami. Przy pierwszym spotkaniu z psem staraj się budować zaufanie, pozwalając mu się obwąchać, a dopiero później nawiąż kontakt wzrokowy lub słowny.

6. Rasa nie jest determinująca. Przy wyborze psa mniej kieruj się rasą a bardziej poziomem energii, który będzie kompatybilny z Twoim poziomem energii i stylem życia.

7. Psy potrzebują przywódcy. Ustaw się w pozycji przywódcy stada, ćwicząc na spacerze i stosując zasadę: „najpierw ruch, potem dyscyplina a na końcu uczucia."

8. Pozwól psu sprawdzić pogodę. Pozwól psu wyjść na zewnątrz. Sam może sprawdzić, czy jest dla niego za gorąco, za mokro czy za zimno na długi spacer. Pies instynktownie zrozumie, że czas na krótszy spacer lub wróci do domu, gdzie będzie czuł się bezpiecznie.

 9. Nigdy nie zostawiaj psa w zaparkowanym samochodzie. W samochodzie, nawet jeżeli stoi w cieniu, zawsze jest bardziej gorąco niż na świeżym powietrzu. Dodatkowo, widząc przechodzących obok ludzi, pies może stać się nadmiernie podekscytowany albo wpaść w klaustrofobiczną panikę, co zwiększa prawdopodobieństwo jego odwodnienia.

10. Pamiętaj o warunkach pogodowych. Latem zabieraj ze sobą na spacer butelkę wody i uważaj na oznaki odwodnienia psa. Zimą zakładaj psu psie buty oraz kombinezon przystosowany do zimnych temperatur.

11. Psy, podobnie jak ludzie, nudzą się. Zapewniaj psu stymulujące zajęcia, np. zabawę w łapanie, kurs zręcznościowy lub zabawę w posłuszeństwo z nagrodami.

12. Emanuj zrównoważoną energią. Psy odbierają Twoją energię, jeżeli więc czujesz się wyczerpany, Twój pies również tak będzie się czuł. Zawsze zachowuj spokój i asertywność!