Czy człowiek może się zarazić chorobą od psa?

"Jeżeli dobrze się zastanowić, jak wieloma chorobami człowiek może się zarazić od psa, od wścieklizny poczynając poprzez długą listę mniej lub bardziej niebezpiecznych schorzeń, a na pasożytach kończąc, to właściwie należałoby natychmiast wyrzucić psa na ulicę, a chodzić w kombinezonie ochronnym. 
Naukowcy nazywają takie choroby odzwierzęcymi a Amerykańskie Narodowe Centrum Epidemiologiczne dysponuje spisem wielu takich chorób, chociaż tak naprawdę przypadki zarażeń poważniejszymi schorzeniami od psów są raczej rzadkie. 
Pasożytami, którymi możemy się zarazić od naszych pupili, są robaki płaskie, nicienie, tęgoryjce, lamblie i przywry. Nie należy też zapominać o ryzyku zarażenia się grzybicą.
Większości tych chorób można z łatwością uniknąć, dbając o zdrowie (odpowiednie programy szczepień i regularne odrobaczanie), a także o higienę zarówno psa, jak i własną.
Nie słuchaj tego, co plotą lekarze weterynarii
Kilka lat temu prowadziłem program Good Morning America w ABC-TV. Był to program z typu naukowych i dotyczył zagrożeń chorobami odzwierzęcymi oraz sposobów zapobiegania im. Mówiłem o najróżniejszych okropnościach, jak wścieklizna, grzybice, lamblie, tasiemce, papuzica i choroba kociego pazura.
Patrząc szczerymi oczyma wprost w kamerę, powiedziałem czterem milionom widzów, że ze względu na higienę i własne bezpieczeństwo nigdy nie powinni pozwalać swoim psom lizać się po twarzy i ustach, nie powinni też całować psa w nos, bo to grozi straszliwymi konsekwencjami.
Tego samego dnia wieczorem wyrwałem się ze zgiełku Nowego Jorku i dotarłem do naszej zacisznej farmy w północnym Idaho. Przy bramie czekał na mnie najcudowniejszy komitet powitalny - szorstkowłosa foksterierka Scooter oraz labrador Sirloin.
Kiedy rzuciły się ku mnie z radosnym piskiem, wirując wokół w szaleńczym tańcu, natychmiast zapomniałem o wszystkim, przed czym tak mądrze przestrzegałem tego dnia przed kamerami. Poczułem, że to nie w porządku, że zlekceważyłem własne zalecenia i bez chwili zastanowienia pozwoliłem moim psom lizać się po twarzy, z czego one ochoczo skorzystały, omiatając moje oblicze ciepłymi, szorstkimi jęzorami.
  Jak ja, znany i ceniony lekarz weterynarii, mogłem, postąpić wbrew temu, co radziłem milionom współobywateli? Odpowiedź jest bardzo prosta - uczucia wzięły górę nad wiedzą i zdrowym rozsądkiem. Przed kamerami mój rozum w pełni kontrolował to, co mówię, ale w domu, na widok tak gorącego powitania przemówiło moje serce. A wiadomo, że w sporze pomiędzy sercem i rozumem ten ostatni zwykle przegrywa z kretesem." 

Fragment [z:] M. Becker, G. Spadafori, "Dlaczego psy piją wodę z toalety?"