Czy koty jedzą i trawią tak jak psy?

MB900330273.JPG

Koty, podobnie jak psy, są zwierzętami mięsożernymi, ale mimo to różnią się swoimi potrzebami pokarmowymi. Wynika to z różnic anatomicznych i fizjologicznych.

Znając fakty dotyczące anatomii przewodu pokarmowego i fizjologii trawienia u kotów, można dowiedzieć się, jak chronić ich zdrowie poprzez zastosowanie odpowiedniej diety.

Koty są mięsożercami w znacznie większym stopniu niż psy. Dlatego też ich pożywienie powinno być bogatsze w pokarmy pochodzenia zwierzęcego. O bezwzględnej mięsożerności kotów świadczy ich budowa anatomiczna i fizjologia trawienia dostosowana do tego typu pożywienia.

Wszyscy mięsożercy (w warunkach naturalnych) odgryzają i połykają kęsy pokrarmu bez wcześniejszego "próbowania-smakowania". Dlatego też przełknięty pokarm trafia do żołądka w kawałkach (u kotów kęsy jedzenia są znacznie mniejsze niż u psów).

Proces trawienia jest szybki i dlatego nieodpowiednie dla kotów pożywienie pozostaje w znacznej części niewykorzystane i wydalone.

Fakty o kotach:

  1. Mają 30 bardzo ostrych zębów, przystosowanych do rozszarpywania i odgryzania małych kęsów jedzenia. Ich uzębienie nie nadaje się do żucia pokarmu.
  2. Koty mają znacznie mniej kubków smakowych i słabszy zmysł smaku niż u psów, co umożliwia bezstresowe podawanie im jednostajnej diety (karmy gotowe) przez wiele lat. Nota bene - koty bardzo słabo rozróżniają smak słodki.
  3. Koty nie wydzielają ze śliną enzymów trawiennych (brak wstępnego trawienia).
  4. Żołądek kotów jest mały - ma do około 100 ml. Jest on mało rozciągliwy i nieprzystosowany do przyjmowania dużych jednorazowych posiłków. Dlatego, w odróżnieniu od psów, koty w naturze jedzą kilka niewielkich posiłków w ciągu doby.
  5. Koty, podobnie jak psy, mają 6 x więcej kwasu solnego w soku żołądkowym niż ludzie i kwaśniejsze (niższe pH) środowisko trawienne w żołądku. Dzięki temu mogą trawić całe ofiary i niszczyć patogenne bakterie pobierane wraz z pokarmem.
  6. Jelito cienkie kotów doskonale trawi białka i tłuszcze, ale znacznie gorzej przyswaja skrobię roślinną. Są to bardziej wyspecjalizowani mięsożercy niż psy, gdyż ich jelita są stosunkowo krótsze.
  7. Pasaż w jelicie grubym jest wolny, pomimo nieznacznej długości okrężnicy (20-40 cm zależnie od wielkości kota). W tym czasie w okrężnicy następuje końcowe trawienie pokarmu (fermentacja bakteryjna niestrawionych resztek pokarmowych).