Dokarmiaj ptaki, ale mądrze

bullfinches-1541036Zima w pełni. Co prawda luty zaczął się dość deszczowo, ale to nie znaczy, że możemy definitywnie schować zimowe buty i kurtkę na dno szafy. Mrozy mogą jeszcze powrócić. Część z nas co roku decyduje się na pomoc ptakom w przetrwaniu tej niesprzyjającej pory. Czy jednak robimy to odpowiednio? Poczytajcie, jak pomagając nie zaszkodzić.

Zarówno "za", jak i "przeciw" w kwestii dokarmiania ptaków pojawia się mnóstwo. Faktem jest, że w lecie może prowadzić do rozleniwienia zwierząt i uzależnienia od człowieka wbrew naturalnym instynktom. Nie wspominając już o znacznym zanieczyszczeniu okolicy ich odchodami. Jednak zimą możemy tym uratować życie wielu z nich. M.in. osobnikom mniej doświadczonym, starym czy osłabionym. A przy okazji jest to świetna okazja do obserwowania ich piękna i zwyczajów. 

Najlepszą metodą jest przygotowanie karmnika. Można w to nawet zaangażować dzieci, co będzie dla nich świetną zabawą i nauką odpowiedzialności. Warto dokładnie przemyśleć miejsce jego zainstalowania. Powinno być bezpieczne i ustronne. Jeśli umieścimy go za nisko, czy w pobliżu krzewów ptaki będą narażone na ataki drapieżników. Pamiętajmy też o odpowiedniej ochronie suchego pokarmu przed śniegiem i deszczem, a także o regularnym czyszczeniu karmnika (by uniknąć chorób). Jeśli możemy, zapewnijmy też dostęp do wody.

Kolejna ważna zasada to konsekwencja. Ptaki szybko uczą się, gdzie zdobyć pożywienie. Jeśli zaczniemy im pomagać, a potem zapomnimy o uzupełnianiu pokarmu, możemy narazić ich zdrowie i życie. Zmarnują bowiem czas i energię na pojawienie się w miejscu, gdzie nie czeka na nich pomoc. Raz rozpoczęte dokarmianie powinniśmy kontynuować regularnie aż do wiosny.

Czym dokarmiać? Na pewno nie resztkami. Stary chleb czy warzywa mogą je nawet zabić. Co więc wkładać do karmnika? Wszelkiego rodzaju ziarna, pokrojone daktyle, morele, rodzynki, porzeczki, owoce czarnego bzu, aronii, a nawet orzechy. Niektóre ptaki bardzo lubią słoninę i smalec. Oczywiście bez soli i przypraw. Okruchy chleba (świeżego) nie zrobią im  krzywdy, ale powinny być tylko dodatkiem.