Hachiko – symbol psiej miłości

hachikoZbliża się Święto Zmarłych, w czasie którego wspominamy najbliższych. Zaliczają się do nich również zwierzęta.

 

Symbolem bezwarunkowej miłości i przywiązania zwierzęcia do swojego opiekuna jest historia japońskiego psa rasy akita inu, Hachiko.

 

W 1924 r. pewien profesor wydziału rolnictwa Uniwersytetu Tokijskiego przygarnął pod swój dach psa tej rasy. Dał mu na imię Hachiko. W zamian za okazane mu dobre serce, zwierzak obdarzył swojego pana bezgraniczną miłością. Codziennie odprowadzał profesora na stację Shibuya, z której ten wyruszał do pracy. Wracając mógł być również pewien, że pies niezmiennie na niego czeka, by móc razem z nim wrócić do domu. Hachiko szybko stał się ulubieńcem obsługi stacji kolejowej.

 

Niestety rok później, w maju 1925 r. profesor doznał w pracy silnego krwotoku i zmarł przed przewiezieniem do szpitala. Wierny pies nie przyjął jednak tego do wiadomości. Codziennie, przez kolejnych 9 lat przychodził na stację i przez kilka godzin wypatrywał swojego właściciela. Szybko zyskał sławę. Ludzie, znając jego tragiczną historię, zamiast przepędzać go ze stacji, zaczęli przynosić mu smakołyki.

 

W końcu Hachiko dołączył do swojego pana – w 1935 r. zmarł z powodu choroby nowotworowej. Wciąż jednak żyje w świadomości ludzi (nie tylko Japończyków) jako symbol bezgranicznej psiej miłości.

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Hachik%C5%8D