Jak jedzą i trawią psy?

MB900330230.JPGBy wiedzieć, jak chronić zdrowie psów poprzez zastosowanie odpowiedniej diety, dobrze jest znać podstawowe fakty o ich anatomii przewodu pokarmowego i fizjologii trawienia.

Psy są mięsożercami, ale w nieco mniejszym stopniu niż koty. Dlatego ich pożywienie powinno być uboższe w pokarmy pochodzenia zwierzęcego, niż tego wymagają koty.

 

O mięsożerności psów świadczy ich budowa anatomiczna i fizjologia trawienia dostosowana do tego typu pożywienia.

Wszyscy mięsożercy (w warunkach naturalnych) połykają odgryzione kęsy pokrarmu bez wcześniejszego próbowania i smakowania. Dlatego też pokarm trafia do żołądka w kawałkach (u psów kęsy są większe niż u kotów).

Proces trawienia jest szybki i dlatego nieodpowiednie dla psów pożywienie pozostaje w znacznej części niewykorzystane i wydalone.

Fakty o psach:

  1. Mają silne szczęki i 42 zęby przystosowane do rozszarpywania kęsów jedzenia. Ich uzębienie nie nadaje się do żucia pokarmu.
  2. Niewielka liczba kubków smakowych i słaby zmysł smaku u psów umożliwiają bezstresowe podawanie im jednostajnej diety (karmy gotowej) przez wiele lat.
  3. Psy nie wydzielają ze śliną enzymów trawiennych (brak wstępnego trawienia).
  4. Żołądek psów może osiągnąć nawet do 8 l u dużych ras. Jest on rozciągliwy i przystosowany do przyjmowania stosunkowo dużych jednorazowych posiłków.
  5. Bardziej kwaśne (niższe) pH soku żołądkowego psów niż u ludzi umożliwia trawienie kości i niszczenie patogennych bakterii pobieranych w czasie jedzenia.
  6. Długość jelita cienkiego u psów wynosi od 2 do 6 m - w zależności od wielkości zwierzęcia. Czas trwania trawienia (pasażu, przejścia) pokarmu w jelicie cienkim wynosi zaledwie ok. 2 h.
  7. Pasaż w jelicie grubym (okrężnicy) jest za to bardzo wolny pomimo nieznacznej długości (20-80 cm zależnie od wielkości psa). W tym czasie w okrężnicy następuje proces fermentacji bakteryjnej niestrawionych resztek pokarmowych.