Moje obserwacje w ptasiej stołówce

Mam możliwość częstego podglądania ptaków w ogrodzie, gdyż karmnik i cała reszta jadłodajni znajdują się vis a vis kuchennego okna.

To jedyne miejsce, z którego nasze koty mogą wyglądać na ogród. Teraz mają "okno telewizyjne" na świat - taki koci National Geographic Wild lub Animal Planet czy Discovery Channel. Dzięki niemu mogą śledzić ptaki i wszystko co się dzieje za nim. To dostarcza im wielu podniet i wrażeń, które urozmaicają im dzień.

Sikorki (bogatki i modra) interesują się prawie wyłącznie słoninką, którą skubią z upodobaniem i zawziętością. Zlatują się od czasu do czasu z różnych drzew (z wielu stron na raz). Posilanie się ziarenkami i płatkami zdarza im się rzadko i nie zjadają ich wiele. Jeśli już, to najczęściej biorą w dziób większą kulkę pokarmu, z którą lecą na gałązkę i tam rozdziobują ją na kęsy łatwe do przełknięcia. Czasami biesiadują w karmniku lub na śniegu. Dla sikor charakterystyczny jest sposób jedzenia słoniny. Siadają na niej albo uczepiają się jej od dołu i dziobią ją zapamiętale. Często siedzą po dwie na jednym płacie. Chętnie skubią kotlety sojowe zawieszone obok słoniny.

Rudzik nie interesuje się słoniną. Ogranicza się do nasion i płatków. Czasami skubie obwarzanki zrobione z kotletów sojowych.

Para mazurków zawzięcie posila się na słoninie. Ptaki te z rzadka korzystają też z kawałków chleba i nasion oraz płatków.

Wróble koncentrują się na kwakach chleba. Gdy uda im się kromkę objeść i zostaje skórka, po jej rozczłonkowaniu, poszczególne kawałki potrafią porwać i odlecieć z nimi w siną dal. Wróble zlatują się całą zgrają, praktycznie z jednego kierunku. Poza kawałkami chleba, chętnie korzystają z ziaren i płatków.

Kosy korzystają wyłącznie z ziaren i płatków, prosto ze śniegu.

Anonimowy ptak, którego jeszcze nie rozpoznałem, wielkości sikorek, zjada to samo co kos. Teraz już wiem (31 stycznia 2010), że to kowalik.

Dzięcioły duże (para) zjadają wyłącznie słoninę. Skubią ją podobnie jak sikorki. Czepiają się szponami płata słoniny i zwisając z niej dziobie zdobycz. Ostatnio, po zawieszeniu kilku słonin na wbitych w słup dużych gwoździach, dzięcioły korzystają wyłącznie ze z tych słonin i zachowują się tak, jakby żerowały na normalnym konarze drzewa.

Pokrzewka czarnogłowa (samica) korzysta z tradycyjnego karmnika (ziarna i płatki).