Pierwsza jaskółka wiosny nie czyni...

mi%C5%9B
Ale kilka innych zwierzaków już tak ;) Wielkimi krokami nadchodzi pora roku, w której cała przyroda zaczyna budzić się do życia. Wśród coraz bardziej zielonego otoczenia pojawiają się kolejni „stali bywalcy”. Niezależnie od tego, czy świstak zobaczył swój cień, czy też nie.

 

Żaba

Już niebawem usłyszymy ich charakterystyczny rechot. Wiosną żaby budzą się z letargu, a już niedługo zaczną wędrówkę do miejsc godowych. Niektóre potrafią przemierzyć w tym celu nawet 2,5 km. Przy tym nawet te najmniejsze doskonale orientują się w terenie. Zdarza się, że mają swoje ulubione miejsca, do których co roku się udają. 

Niedźwiedź

Tych zwierząt lepiej nie oglądać z bliska. Niedźwiedzie wiosną budzą się z tzw. snu zimowego. A, jak wiadomo, tuż po przebudzeniu nawet człowiek potrafi być zirytowany. Drapieżnik może być w tym czasie bardzo niebezpieczny dla ludzi. Jest wygłodzony i wszystkożerny. Temu ok. 300-kilogramowemu zabójcy lepiej schodzić z drogi. 

Borsuk 

Te sympatyczne zwierzęta również budzą się z letargu w pierwszych promieniach wiosennego słońca. Borsuki mieszkają głównie w lasach mieszanych i młodnikach. Wykopują sobie tam nory, w których moszczą legowiska. Zimowy sen przerywają tylko raz, w okolicach stycznia, na małą przekąskę. Jednak to niewiele. W czasie zimy mogą schudnąć nawet 7 kg. Dlatego wiosną łatwo zauważyć je buszujące po lesie. 

Gęś 

Już od polowy marca możemy zauważyć przelatujące stada gęsi różnych gatunków. Część zostaje u nas, a pozostałe lecą dalej, na północ Europy. Jedno stado może liczyć kilkaset, a nawet kilka tysięcy osobników. Gdy słychać gęganie, oznacza to, że ptaki szykują się do sezonu godowego. 

Skowronek zwyczajny 

„Nim w górze tam skowronek zacznie tryl, jak dobrze wcześnie wstać dla tych chwil” – chyba wszyscy znamy słowa tej znanej piosenki. I faktycznie. Skowronki swoim radosnym śpiewem zwiastują koniec zimy i nastanie radosnej wiosny. Pojawiają się już w marcu, ale niekiedy przylatują nawet pod koniec stycznia. 

Jaskółka 

Doszliśmy i do tego zwiastuna wiosny, który w pojedynkę jej nie czyni. Jaskółki na zimę odlatują do Afryki i na Półwysep Indochiński, a do Europy wracają dopiero wiosną. Czyli zazwyczaj pod koniec marca lub na początku kwietnia. Szykują się wtedy do sezonu lęgowego. 

Bocian 

Bociany to ptaki tradycyjnie kojarzone z wiosną. Pierwsze pojawiają się na naszym niebie już w połowie marca. W tym roku, ze względu na cięższą i dłuższą zimę może to być nieco później. Ale prawie wszystkie powinny pojawić się w kraju już 1 kwietnia. Muszą pokonać daleką drogę z Afryki, gdzie zimowały. Zamuje im to ok. 6 tygodni. 

Żuraw  

Żurawie spędzają naszą zimę na południu Europy lub w Afryce Północnej. Wracają „do domu”, gdy zaczyna się ocieplać. Pierwsze pojawiają się w Polsce już w marcu, choć zdarzają się lata, gdy pojawiają się już pod koniec lutego. Często ich celem są bagna Biebrzańskie, które mogą wykarmić dużą liczbę ptactwa.