Pomóż zimą kotom wolno żyjącym - Kota w opiekę weź

Apel do wszystkich Ludzi - pomagajcie kotom wolno żyjącym przez cały rok!

W jesienne chłody oraz mroźne zimowe dnie i noce, trudno jest przeżyć wolno żyjącym kotom. Ich szanse na przetrwanie zmniejsza brak ciepłego, suchego schronienia i pożywienia. Powoduje to wycieńczenie organizmu, choroby, a w efekcie śmierć.

Możesz to zmienić. Wystarczy tylko odrobina dobrej woli i tolerancji z Twojej strony. Nie bądź obojętny na los kotów wokół Ciebie...

Ciągle jeszcze słyszy się stereotypy, że koty w mieście same łatwo znajdą sobie pożywienie i schronienie. To nieprawda, bo szczelnie zamykane są pojemniki śmietników i zsypy w budynkach, a śmieci pakowane w specjalne worki foliowe. Zamykane i zabijane są okienka piwniczne – droga do ciepłych i bezpiecznych azyli, chociaż administracje obowiązuje zapewnienie schronienia kotom piwnicznym.

Mówi o tym Ustawa o Ochronie Zwierząt 

[Rozdział 6, Art. 21 – Zwierzęta wolno żyjące (dzikie) – “Zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu”] nakazuje także humanitarne traktowanie wszystkich zwierząt [Art. 5 – “Każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania], zwierzę to nie rzecz a istota [Art. 1 – “Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”].  

Administracje zapominają, że koty są elementem ekosystemu miejskiego. Bez nich nie poradzilibyśmy sobie z gryzoniami.

Kot wolno żyjący jest zwierzęciem pożytecznym, gdyż jest naturalnym wrogiem gryzoni.

Kot wolno żyjący (podwórkowy, piwniczny, działkowy) potrzebuje Państwa pomocy. 

Każdy człowiek, każda społeczność mieszkańców, dzieci w szkole - może pomóc zwierzętom. Nie pozwólcie by pozamykano wszystkie okienka piwniczne. W bezpiecznym piwnicznym miejscu należy zapewnić:

Wejście: "okienko" o otworze ok. 20x20 cm wyciętym w szybie i przesłoniętym półprzeźroczystą folią (kotarą). 
Lokalizację "okienka" dla kotów należy uzgodnić z administracją budynku oraz poinformować o tym wszystkich użytkowników budynku.

Bezpieczne miejsca wypoczynku w piwnicach. Można je zrobić samemu, w kilka osób taniej. Mogą to być budki ze sklejki, pudełka np. po sprzęcie rtv, a wewnątrz styropian (to tani materiał). Taka budkę wyściełamy w środku np. kocami, ręcznikami itp., które wymieniany co jakiś czas. 

Jedzenie i woda do picia zawsze świeże. Czyste plastikowe miski. Nie należy podawać MLEKA, ryb z ośćmi, mięsa drobiowego z kośćmi - można podawać np. puszkę dla kotów, mięso drobiowe, wołowe, cielęce – ale najwygodniej i najhigieniczniej karmę suchą – do każdej z tych potraw, z wyjątkiem „chrupek”, należy domieszać, do wyboru, gotowanego ryżu, płatków jęczmiennych, bądź owsianych lub drobnego makaronu. Zawsze świeża woda do picia.

W razie potrzeby kuwety ze specjalnym piaskiem (żwirkiem), ale gdy koty mają możliwość wyjścia, to swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają na dworze.

Warto zadbać o zdrowie i kocią kondycję  – wszak silny, zdrowy i bezpieczny kot, odwdzięczy się zwalczaniem gryzoni – każdego kota wolno żyjącego należy: odpchlić, odrobaczyć nie rzadziej niż co pól roku (najlepiej co 3 miesiące), szczepić i leczyć w razie potrzeby. Kociętom lekarstwa najlepiej podawać z aromatycznym jedzonkiem - odrobiną pokarmu z puszki lub w pasztecie. Starszym i dorosłym kotom w kawałku mięsa lub podobnie jak kociakom.
 

Zanim przyjdzie wiosna wysterylizujmy te koty, by w kolejną zimę nie zamarzały i nie umierały z głodu następne pokolenia kotów. Po sterylizacji kotki i kocury przestaną się sobą interesować i nie będzie 2-3 razy do roku przybywać kolejnych kocich nieszczęśników.


Poniżej wiersze na czasie:

 

“Rewanż”


A kiedy pada deszcz
Bezdomne koty mokną -
Co zrobić masz sam wiesz:
W piwnicy otwórz okno.


A kiedy szron się szkli,
spod nóg i kół śnieg pryska - 
Zamknięte uchyl drzwi,
Zmarznięte wpuść kociska.


Bo może być i tak:
W twych grzechach zaczną grzebać,
A kot – da łapką znak,
Uchyli furtkę Nieba.


Ryszard Marek Groński
 

 --------------------------------------------

„Kocie okienka”


A gdy deszcz pada
to koty drżące pod oknami mokną,
A gdy mróz srogi trwa
to One do szpiku kości są zmarznięte,
A gdy żar z nieba leje się
to koty obok nas z pragnienia mrą.
Jak wówczas ma się
sumienie Twe człowiecze?

A koty giną w mękach
bo dla Nich brak okienka,
bo to egoizm Twój zwycięża
więc opamiętaj się!
Hej! Czy kupa ziemniaków gnijąca
I rupieci sterta ważniejsze są
Od odrobiny serca dla Braci Mniejszych
Co strzegą Cię i też żyć chcą - jak Ty?

Wszak strawy miska i wody naczynie
to gest niewielki i mały dla Ciebie jest wysiłek.
Grosików parę gdy kot zachoruje
też wcale nie powinno Cię lękać.
Gdy dasz mu żwirek i wysterylizujesz,
oraz kąt ciepły i suchy zapewnisz
wraz z wejściem do piwnic dyskretnym
to masz w Nim druha wiernego i obrońcę.

Gdy kiedyś przed Stwórcą staniesz
na sądzie swym
On zapyta Cię z pewnością jaki los
Braciom Mniejszym na Ziemi zapewniłeś?
Co wtedy Mu odpowiesz gdy o piwniczne
koty się upomni?
Więc - okienko otwórz Mu, w opiekę weź
i na odległość zaadoptuj!


Szczepan Kawski