Przedświąteczne porządki ze zwierzakami

koteZwierzaki w domu to sama radość. Niestety, ze sporym dodatkiem brudu. Pies odbijający ślady łap na świeżo umytej podłodze, kot rozrzucający karmę wokół miski, czy świnka morska wykopująca z klatki trociny i siano. Jak w takich warunkach przystąpić do przedświątecznych porządków? Oto kilka rad, dzięki którym będziemy mieli mniej do sprzątania. Zarówno tuż przed Bożym Narodzeniem, jak i przez cały rok. 

Najważniejsze jest legowisko i miejsce karmienia zwierząt. Powinniśmy je sprzątać równie często, co resztę domu. Klatki oraz ich elementy łatwo umyjemy w wannie przy pomocy gąbki i prysznica lub myjki wysokociśnieniowej. Pamiętajmy, by nie używać do tego środków chemicznych, które mogą zaszkodzić pupilowi. Miski powinno myć się regularne, można to robić w zmywarce. Karmie rozsypanej w czasie jedzenia niestety nie da się zapobiec. Sprzątanie ułatwi podłożenie pod miski starej gazety lub plastikowej tacy. 

Wiekszość zwierzaków domowych łączy jedno - wszechobecna sierść. Dlatego należy regularnie (przynajmniej raz w tygodniu) siegać po odkurzacz. Można też zainwestować w szczotkę elektryczną lub kompaktowy odkurzacz, ktory łatwiej wyciągnąć w razie potrzeby. Gubieniu sierści w dużym stopniu zapobiega czesanie naszego pupila. Dlatego warto to robić jak najczęściej. Zwłaszcza w okresie przejściowym.

Kolejnym problemem, z którym muszą zmierzyć się właściciele zwierząt są tłuste ślady zostawiane przez nie na szybach i innych szklanych powierzchniach. "Noski" i "łapki" szczególnie dobrze widać pod światło. Tu z pomocą przyjdzie myjka do okien, płyn do szyb i ściereczka z mikrofibry. W sklepach są również dostępne specjalne nawilżane chusteczki do mycia szyb i luster. To bardzo przydatny gadżet, gdy trzeba na szybko zetrzeć ślady po zaciekawionym czworonogu. 

Błoto i brudne ślady po każdym spacerze to jesienno-zimowa zmora miłośników psów. Aby zapobiec (przynajmniej cześciowo) wnoszeniu brudu do środka, warto zainwestować w dobrej jakości wycieraczkę. Dobrym pomysłem będzie też ręcznik do wytarcia mokrych łap psa powieszony przy drzwiach wejściowych. W najgorszych wypadkach konieczne będzie obmycie łap gąbką namoczoną w ciepłej wodzie. 

Jeśli jednak nie uda się zapobiec brudnym śladom na posadzce, konieczne będzie wyciągnięcie wiadra i mopa. Dobrze jest trzymać je w okolicy wejścia do domu. Pamietajmy o regularnej wymianie wody!

źródło: karcher.pl