Czipowanie

Istnieje wiele sytuacji, w których zwierzę może uciec swoim właścicielom. Nagły huk czy atrakcyjny zapach to tak naprawdę tylko niektóre z nich. Niestety nawet najbardziej uważny właściciel czasami nie jest w stanie przewidzieć zachowania swojego czworonoga. Do tej pory większość zaginionych psów i kotów nie zostawała nigdy odnaleziona. Czipowanie to jednak sposób na to, by to zmienić. Jeżeli zatem chcą Państwo znacznie zwiększyć szansę na odnalezienie swojego pupila, który ma skłonność do płoszenia się wskutek hałasu czy innych bodźców zewnętrznych – nie należy długo się zastanawiać.

Na czym polega zabieg?

Proces wszczepiania specjalnego, elektronicznego mikroprocesora jest całkowicie bezbolesny i prawie niezauważalny przez zwierzę – odczucia można porównać do podania zwykłego zastrzyku. Trwa krótko, bo tak naprawdę do 1 minuty.

Czip, o którym tu mowa, jest niezwykle małych rozmiarów. Umieszcza się go w skórze szyi bądź pomiędzy łopatkami na grzbiecie zwierzęcia za pomocą specjalnej igły. Zawiera on dane personalne właściciela danego czworonoga oraz informacje na temat samego zwierzaka. Każdy mikroprocesor dodatkowo posiada swój indywidualny numer, który umożliwia pobranie zapisanych danych za pomocą specjalnego czytnika. Dzięki Ogólnopolskiej Bazy Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji istnieje łatwy dostęp do danych, które umożliwiają zawiadomienie właściciela o lokalizacji jego zwierzęcia. Miejsca, gdzie istnieje możliwość odczytania czipa, to m.in. schroniska dla zwierząt, Straż Miejska czy Policja.

Czipowanie wykonuje się tylko raz w życiu psa. To znaczy, że jednorazowe wszczepienie mikroprocesora umożliwia sprawne odnalezienie go do końca jego życia.

Czy czipowanie jest obowiązkowe?

Obecnie w naszym kraju znakowanie zwierząt nie jest obowiązkowe. Niewykluczone jednak, że w przyszłości rząd zdecyduje o konieczności czipowania wszystkich zwierząt domowych.

Należy jednak pamiętać, że istnieje obowiązek czipowania zwierząt, z którymi podróżuje się po krajach Unii Europejskiej. Takie zwierzę musi również posiadać swój paszport.

Teraz wiedzą już Państwo, dlaczego warto w ten sposób znakować swoje zwierzęta. Umieszczenie chipa nie wiąże się z czymś nieprzyjemnym dla psa lub kota, a niesie za sobą wiele korzyści, w tym przede wszystkim zapobieganie bezdomności wśród zwierząt.