Dietetyka

To, czym karmione są zwierzęta, ma ogromny wpływ na ich zdrowie, a także samopoczucie i kondycję fizyczną. Niestety, wielu właścicieli nie przykłada zbyt wielkiej wagi do żywienia swoich psów czy kotów. Dodatkowo wielu z nich ulega presji zwierzęcia, które wciąż ma ochotę na przekąskę. Należy pamiętać, że ustalona z weterynarzem czy podana na opakowaniu dawka karmy zapewnia całkowite, dzienne zapotrzebowanie na energię dla psa czy kota. Zatem jeżeli oprócz podstawowych posiłków zwierzę dostaje jeszcze dodatkowo kilka lub nawet kilkanaście razy dziennie przekąski czy nagrody, pupil w krótkim czasie staje się ociężały i zaczyna mieć nadwagę. Otyłość zaś wiąże się z wieloma zagrożeniami dla jego zdrowia oraz może powodować szereg chorób i pogorszenie jakości życia.

Porady dietetyczne to usługa dla każdego troszczącego się o swojego czworonoga właściciela. Warto już na etapie adopcji czy zakupu pupila zwrócić się do weterynarza z prośbą o taką poradę. Dzięki temu uniknie się podstawowych błędów żywieniowych i łatwiej będzie dobrać odpowiednią karmę czy sposób karmienia.

Co ciekawe, dieta może spowodować uszczerbek na zdrowiu, ale z drugiej strony może również leczyć. W przypadku chorób nerek, wątroby, nawracających infekcji układu moczowego i wielu innych schorzeń, odpowiednia dieta jest absolutna podstawą.

W dzisiejszych czasach wiele zwierząt domowych ma również różnego rodzaju alergie. Współcześnie pojawiają się uczulenia zarówno na tle pokarmowym, jak i np. na pyłki traw i inne alergeny środowiskowe. W przypadku zauważenia intensywnego swędzenia czy pojawiania się krostek na ciele zwierzęcia należy zwrócić się do weterynarza o poradę. Jeżeli alergia wystąpiła z powodu przyjętego pokarmu, zastosowania zostanie dieta eliminacyjna, a spośród wielu karm dostępnych na rynku wybranie zostanie ta, która nie będzie powodować żadnych dolegliwości u zwierzaka.

Na naszej stronie internetowej znajdą Państwo zasady odżywiania psów i kotów, z których dowiedzą się Państwo m.in. dlaczego zwierzęta jedzą trawę, czym dokarmiać miot kociąt, jaką wybrać karmę dla owczarka niemieckiego i nie tylko. Jeżeli nie znajdą Państwo interesującego zagadnienia wśród przygotowanych artykułów, mogą Państwo umówić się na wizytę w celu zasięgnięcia porady dietetycznej.