Dietetyka weterynaryjna

Prawidłowe żywienie ma diametralny wpływ na zdrowie i kondycję zwierząt. Odpowiedni dobór karmy do potrzeb pupila pozytywnie wpływa na jego prawidłowy rozwój. Istotne znaczenie ma dostosowanie diety do wieku, stanu zdrowia, ewentualnych chorób, trybu życia. Inaczej karmiony będzie szczeniak czy kociak, a odmiennie senior. Przy ustaleniu diety należy uwzględniać choroby nerek, cukrzycę, niewydolność narządów wewnętrznych bądź innych schorzeń. Odmienne należy też karmić zwierzęta ciężarne, po sterylizacji, po przebytym zabiegu i w innych stanach zdrowotnych.

W moim gabinecie weterynaryjnym:

  • zapewniam pomoc w indywidualnym doborze karm,
  • udzielam porad dotyczących żywienia,
  • sugeruję odpowiednie karmy specjalistyczne lub bytowe,
  • wspieram w eliminowaniu błędów żywieniowych,
  • pomagam walczyć z różnego rodzaju zaburzeniami żywieniowymi.

Kiedy skorzystać z dietetyki weterynaryjnej?

Częstym powodem odwiedzin mojego gabinetu weterynaryjnego są problemy związane z następstwem nieprawidłowego karmienia. Niestety nadal powszechnym – na szczęście – malejącym zjawiskiem jest żywienie zwierząt resztkami posiłków ludzkich. Z pewnością nie dostarcza się w ten sposób odpowiedniej ilości niezbędnych do rozwoju zwierzęcia wartości odżywczych.

Ponadto ludzie używają w swoich posiłkach przypraw, jak np. sól, która w nadmiernej ilości może prowadzić do uszkodzenia nerek u zwierząt i niekorzystnie oddziaływać na wątrobę. Ponadto organizm psa nie toleruje, a niekiedy nawet nie trawi tych samych produktów, co organizm ludzki, co może przekładać się na problemy z układem trawienia. Ponadto istnieje wiele artykułów, których podawanie zwierzętom jest niewskazane, jak np. wieprzowina, winogron, pestki owoców, rośliny strączkowe dla psa; cebula, czosnek, rabarbar dla kota.

Jednym ze szczególnie niebezpiecznych w diecie zwierząt produktem jest czekolada. Nie należy podawać jej żadnemu zwierzęciu, ponieważ zawiera szkodliwy składnik – teobrominę. W małych ilościach powoduje jedynie zaburzenia żołądkowe, jednak w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci pupila. Już 25 g dla zwierzęcia o masie 20 kg może być trujące.

Jako weterynarz odradzam także zbyt dużą częstotliwość w podawaniu kości psom. Kategorycznie zabronione jest częstowanie czworonogów kośćmi kurczaka, które łamią się na drobne i ostre kawałki, mogą przez to utknąć w przewodzie pokarmowym lub go uszkodzić. Są to tylko niektóre z problemów dietetyki weterynaryjnej. Jednak z każdymi innymi obawami lub niepokojącymi objawami można się do mnie zgłosić.