EKG + konsultacje kardiologiczne

Świadomość właścicieli zwierząt domowych w zakresie opieki zdrowotnej nad pupilami rośnie. Dbając o ich kondycję psychiczną, a przede wszystkim fizyczną , dlatego obserwując osłabienie u swojego „podopiecznego” nie czekają, wybierają się do weterynarza, ponieważ mają świadomość, że zakres badań w obszarze weterynarii rozbudował się. Dzięki temu można przeprowadzić między innymi badania echokardiograficzne serca oraz udać się na konsultacje kardiologiczne.

EKG – kiedy wykonać?

Badanie echokardiograficzne jest jednym z najważniejszych badań w diagnostyce chorób serca u zwierząt. Pozwala ocenić stan i prawidłowe działanie zastawek, naczyń krwionośnych czy pracę samego narządu. Do symptomów, które powinny wzbudzić niepokój i predysponują do przeprowadzenia EKG należą następujące przypadki:

  • gdy organizm zwierzęcia jest osłabiony i wyniszczony,
  • gdy w miocie znajdują się szczeniaki lub kocięta odstające stopniem rozwoju od rodzeństwa,
  • gdy u kotów wystąpił bolesny niedowład tylnych kończyn,
  • gdy zwierzę szybko się męczy podczas spacerów i ma problemy np. z wejściem po schodach,
  • gdy pupil kaszle,
  • gdy zwierzę mdleje,
  • gdy pupil ma duszności i musi wkładać dużo wysiłku w złapanie oddechu,
  • gdy pies czy kot ma siny język,
  • przed operacją u zwierząt narażonych na wyższe ryzyko powikłań po znieczuleniu,
  • zawsze, kiedy zaleci wykonać je lekarz prowadzący.

Nie należy ignorować takich objawów i przeczekiwać aż „same znikną”. Zwierzęta rzadko okazują cierpienie, a najwidoczniejszym objawem jest milczenie i zmiana dotychczasowego usposobienia, w szczególności o radosnych i ruchliwych psów.

Przebieg badania echokardiograficznego serca

EKG jest badaniem obrazowym serca i badaniem przepływu krwi w największych naczyniach serca. Wykonuje się je z użyciem specjalnego aparatu w pozycji stojącej zwierzęcia – jest nieinwazyjne i nie wymaga znieczulenia. Polega na przyłożeniu głowicy urządzenia do klatki piersiowej pupila w określonych punktach. Dzięki temu mogę przyjrzeć się wielkości i funkcjonowaniu serca, a także przyglądam się zastawkom, jamie serca oraz mogę ocenić grubość ścian serca. EKG daje możliwość jednoznacznego zdiagnozowania wad wrodzonych oraz chorób nabytych.

Konsultacje kardiologiczne

Badania echokardiograficzne serca pozwalają na postawienie diagnozy, a jego wyniki warto omówić podczas konsultacji kardiologicznej. W moim gabinecie weterynaryjnym udzielam pomocy poprzez porady, ale też przygotowując plan leczenia. Jednak warto udać się na konsultacje kardiologiczne nie tylko z wynikami EKG. Warto też udać się na wizytę do weterynarza-kardiologa, gdy zwierzę spożywa więcej wody niż zwykle, gdy ciężko oddycha pomimo niedużego wysiłku bądź w innych niepokojących objawach. Warto do takiej wizyty odpowiednio się przygotować, np. spisując na kartce wszystkie niepokojące objawy – każdy może mieć istotne znaczenie w postawieniu diagnozy.