Łupież i matowa sierść u kotów - dlaczego i jak temu zaradzić?

rozwinięcie pytania: 

Mam trzy koty-kastraty: 2 persy i egzotyka w różnym wieku. Karmione suchą karmą Royal Canin URINARY, sporadycznie karmą mokrą z torebki lub surowym mięsem. Persy mają łupież i matową sierść, a egzotyk błyszczącą bez śladu łupieżu. Co się dzieje z persami?

Odpowiedź: 

Witam!

Najwyraźniej dieta jest nieprawidłowa. Nie podała Pani jakiej firmy i rodzaju jest karma z saszetek, ale podejrzewam, że jest kupowana w supermarkecie :-(
 
Najważniejsze:

1. Karma musi zawsze być najwyższej jakości, nie może być byle jaka...

2. Nie można mieszać różnych diet (sposobów żywienia) ze sobą. Albo podaje Pani tylko suchą karmę Royal, albo tylko gotową wilgotną, albo tylko domową.

Karmy zawierają określony skład pokarmowy oraz określoną zawartość wody: sucha ok. 20% wody, a wilgotna ok. 80% wody. Mieszać karm nie wolno z obu powodów: zawartość wody i skład. Przewód pokarmowy, szczególnie u mięsożerców (np. kotów), bardzo źle znosi zmianę zawartości wody w pokarmie, gdyż nie potrafi szybko się przestawiać na trawienie i przyswajanie pokarmów raz suchych, a raz wilgotnych. Nie potrafi tak nagle zmieniać ilości i stężenia soków trawiennych, musi się więc wolno dostosowywać. Prowadzi to do zaburzeń trawiennych, często bardzo gwałtownych i groźnych w skutkach. Nawet jeśli nie widać negatywnych efektów od razu, na dłuższą metę prowadzi to do przewlekłych zapaleń, nieżytów oraz upośledzenia w trawieniu i we wchłanianiu.

To jest najogólniejsze wyjaśnienie negatywnych mechanizmów, mających wpływ na stan zdrowia kotów, a matowa sierść jest tego pierwszym objawem.  Skóra i jej wytwory są "lustrem" stanu zdrowia organizmu.
 
Należy zacząć od naprawy diety, bo to jest najważniejszy czynnik chorobotwórczy. Jeśliby na właściwej diecie nie nastąpiła samoistna poprawa w czasie 3-4 tygodni,wówczas konieczne będzie wykonanie badań laboratoryjnych krwi i moczu w kierunku nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek i/lub wątroby. Brak zmian funkcjonalnych i strukturalnych w tych narządach, widocznych w wynikach badań, narzucałby konieczność przeprowadzenia dalszych dociekań diagnostycznych w celu wykrycia przyczyny choroby. A może być ich wiele. Niemniej, zawsze należy diagnostykę rozpoczynać od najbardziej prawdopodobnych przyczyn. 

Dieta domowa jest najzdrowsza, choć droższa, czasochłonna i kłopotliwa. Jeśli jest Pani zdecydowana żywić koty karmami gotowymi, to musi się Pani (dla ich zdrowia) zdecydować na karmę gotową: suchą albo wilgotną. Z karm gotowych może Pani stosować wyłącznie te najlepsze - jest ich wiele do wyboru, np. Hills, Eucanuba, Iams, Royal Canin itd.

Z poważaniem,
Szczepan Kawski

FAQ: