Agresywna kotka

rozwinięcie pytania: 

Witam Pana Doktora!

Dwa miesiące temu znalazłam śliczną, sześciomiesięczną koteczkę spacerującą pod blokiem. Była brudna, głodna, wychudzona. Oczywiście, zabrałam ją do domu, wykąpałam, nakarmiłam. Pierwsze trzy tygodnie przespała i przejadła. Okazało się również, że jest zupełnie zdrowa oraz kuwetkowa. Jedyny problem jaki mamy z Suzi to taki, że przy każdej okazji rzuca się na ręce lub nogi i gryzie. Nie wiem, jak mam ją tego oduczyć? Czy mogę liczyć na Pana poradę? Anna. 

Odpowiedź: 

Witam!

To typowe i nieagresywne lecz zabawowe zachowanie kotów, szczególnie młodych, które się nudzą i potrzebują zabaw rozwijających umiejętności myśliwskie i techniki walki o przeżycie.

Kotka nie robi tego z powodu agresji. Młode koty (podobnie jak szczenięta, czy nawet dzieci) często ze sobą "walczą" i konkurują podczas różnych zabaw. To przygotowuje je do dorosłego życia bez względu na to, czy będą musieli później (w dorosłości) wykorzystywać te umiejętności, czy nie.

Metod zaradzenia temu jest kilka, ale najskuteczniejszą jest wprowadzenie do domu drugiego, młodszego kota (w tym przypadku kocurka ok. 3 miesiące) do towarzystwa i zabaw z kotką.

Cała energia zabawowa u kotki zostanie skierowana na młodszego kocurka i to z nim będzie się tarzać w trakcie zapasów. Wzajemnie będą na siebie polować i ganiać za sobą. Tym sposobem na 99,9% uwolni się Pani od dotychczasowych uciążliwych zachowań kotki, a ona sama złagodnieje i ponownie stanie się miła i kiziasta :-))

Z poważaniem,
Szczepan Kawski