Agresywny kocur atakuje wychodzącą kotkę - co robić?

rozwinięcie pytania: 

Witam 

Chciałam zapytać, co mam zrobić, gdy moją wysterylizowaną kotkę (wychodzącą z domu, gdyż mieszkamy na wsi) atakuje duży kocur. Kicia przychodzi podrapana i wystraszona, boi się nawet w domu przy nas. Kocur przychodzi pod drzwi i znaczy. Czy można czymś spryskać skutecznie? Słyszałam o soku z cytryny, ale nie jestem pewna, czy jest skuteczny. Kicia koniecznie chce wychodzić - mimo że w nocy śpi w domu i często w dzień, to lubi pobrykać po dworze. Czy mogę coś zrobić? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedź: 

Witam.

Jedynym skutecznym sposobem na kocura jest jego kastracja, wówczas przestanie być wojowniczy, zaborczy i agresywny, a stanie się spokojniejszy i bardziej spolegliwy. Drugim rozwiązaniem byłoby niewypuszczanie kotki na dwór.

Odstraszacze działają lub nie, a nawet jeśli, to krótkotrwale. Lepiej już byłoby regularnie opryskiwać obsikiwane miejsca sprayem Feliway, kocimiętką albo roztworem kropli walerianowych lub nasercowych (kropla na 1/2 szklanki wody). Ponieważ nie na wszystkie koty działają te mikstury, to należałoby je wypróbować, aby odkryć, które są dla tego kocura najodpowiedniejsze. Niemniej, to są tylko półśrodki. Kastracja jest najpewniejsza. 

Pozdrawiam
Lek. wet. Szczepan Kawski