Czy młodą kotkę 6 miesięcy i wadze poniżej 2,5 kg można poddać kastracji?

rozwinięcie pytania: 

Użytkownik Basiaaa49  pyta:

Moja kotka (6 miesięcy) przeszła pierwszą ruję. Waży 2,18 kg. Czy można ją poddać zabiegowi sterylizacji? Słyszałam, że ma za małą wagę i powinna ważyć ponad 2,5 kg. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do poddania jej zabiegowi?

Odpowiedź: 

Witam!
 
Moim zdaniem, jeśli nie ma ważnych powodów, by poddać kastracji kotkę poniżej 7 miesięcy, to należy odczekać do ukończenia przez nią 12 miesięcy.
 
Zgadzam się z tym, że im mniejsza i młodsza kotka (poniżej 12 miesięcy życia), tym więcej możliwych powikłań związanych z infantylizmem somatycznym, w tym płciowym (niedorozwojem narządów wewnętrznych). Hormony są kotce niezbędne do dokończenia procesu wzrostu i rozwoju fizycznego oraz biologicznego.
 
Dlatego zalecam dokonanie zabiegu później, w ramach standardowej procedury. Jednakże niekiedy istnieją ważne powody medyczne (hormonalne i zdrowotne) i/lub behawioralne do zastosowania niestandardowych procedur (blokada hormonalna lub wcześniejsza kastracja).
 
Jeśli chodzi o hormonalna blokadę, to podobnie, jak w przypadku kastracji, wystąpienie rui nie może być wystarczającym powodem do zastosowania procedur niestandardowych, w tym przypadku blokady hormonalnej lub kastracji. Ostatecznie o terminie i metodzie ingerencji w organizm młodej kotki powinien zdecydować lekarz weterynarii prowadzący kotkę.
 
Z poważaniem,
Szczepan Kawski