Jaka karma dla kota?

rozwinięcie pytania: 

Witam Pana!

Najpierw dziękuję za odpowiedź - przekonał mnie Pan, jeśli chodzi o sterylizację kotki. Mam jeszcze jedno pytanie. Pisze Pan, że kotkę trzeba odpowiednio karmić - to rozumiem - ale wspomniał Pan coś o karmie. Czy sucha karma jest dla kota nieodpowiednia? Mój kot jada trzy razy dziennie: rano i wieczorem dostaje jedzenie z puszki, takie z galaretką, zaś w środku dnia sypiemy jej suchej karmy. W miarę często zmieniamy smak jedzenia. Czy taki system jest odpowiedni, czy musimy jakoś zmienić lub urozmaicić karmienie kota?

Pestka

Odpowiedź: 

Witam!

Niestety, tak żywić kotów nie należy. Jeśli chodzi o sposób żywienia domowym sposobem, to proszę się ściśle zastosować do przykazań spisanych tutaj: http://weterynarz-radzi.pl/podst-wiadomosci

Oprócz tych zasad, należy ściśle przestrzegać reguł:

  • albo wyłącznie pożywienie domowe, albo gotowe (kupne),
  • a jeśli karma gotowa, to tylko z najlepszych firm (Iams, Eucanuba, Hills, Royal Canin)
  • itylko i wyłącznie albo sucha, albo wilgotna.

Uwagi dodatkowe

Podawanie pokarmów niezbilansowanych pod względem składu, jak i proporcji jest szkodliwe.

Niektóre rodzaje pokarmów pochodzenia zwierzęcego nie powinny być dodawane do przygotowywanych posiłków (tkanki i narządy takie jak: nerki, płuca, wymiona, wątroby itd. są nieodpowiednie albo całkiem bezwartościowe lub szkodliwe).

Jeśli chodzi o nerki, są one niewskazane bez względu na to, czy są wieprzowe, wołowe czy drobiowe. Nerki kumulują w sobie wiele trucizn chemicznych i soli, a białka zawierają niewiele, za to mnóstwo tkanki łącznej i substancji obecnych w moczu. Ogólnie mówiąc są bezwartościowe odżywczo i w różnym stopniu toksyczne albo szkodliwe (sprzyja też kamicy nerkowej).

Ważne jest aby właściciel postępował ze zwierzętami w odpowiedni sposób i był odporny na ich żebraninę oraz wybredność. Opiekun musi być stanowczy i konsekwentny. Kot, który jako zdrowy osobnik odmawia jedzenia, to kot wybredny. Jeśli zgłodnieje, to "przeprosi się" z jedzeniem, które dostaje i które jeść powinien. 

Z poważaniem,
Szczepan Kawski