Jaka karma dla owczarka?

rozwinięcie pytania: 

Dzień dobry !

Posiadam sukę owczarka niemieckiego długowłosego, niedawno skończyła rok. Do tej pory karmiłam ją zaczynając od początku:

- pedigree german shepherd - polecił to nam hodowca, od którego kupiliśmy psa, ale za to w zoologicznym powiedzieli że to najgorszy pokarm, jaki jest

- zmieniliśmy na Royal'a - piesek bardzo polubił tę karmę, ale co z tego, jeżeli nasz weterynarz w Lęborku powiedział, że ta karma ma nie takie jak trzeba składniki

- w końcu zaczęłam jej gotować: ryż, mięso i warzywa i tak do tej pory...

Dodatkowo dajemy jej witaminy Dr Seidla. To jest nasz kochany piesek i chcemy, aby był piękny. Ja pracuję w hotelu, więc nie ma mnie całymi dniami w domu. Mojemu mężowi nie w głowie gotowanie dla psa... :) Czy mogłabym prosić Pana o pomoc w wyborze karmy i witamin? Nasz piesek jest teraz na etapie, gdy najszybciej rośnie i nie chcę, aby czegokolwiek jej brakowało.

Pan jako weterynarz mógłby mi napisać ile razy dziennie, w jakich ilościach i jaką karmę podawać psu oraz jakie witaminy jej dodawać... Bardzo proszę o nazwę karmy, jaką uważa Pan za najlepszą dla owczarka. U nas w Lęborku nie mam co iść do weterynarza, bo ci ludzie tutaj nie mają pojęcia o leczeniu zwierząt, a co dopiero o czym innym...

Czekam na odpowiedź.

Ania :)

Odpowiedź: 

Witam!
 
Owczarki niemieckie rosną do ok 1 roku, a potem rozbudowują szkielet oraz mięśnie do ok. 3 lat, a większe rasy do 3,5 roku. W tym układzie suka powinna otrzymywać odpowiednia do wieku karmę jednej z najlepszych firm, albo przynajmniej jednej z uznanych firm. Jest ich wiele (Hills, Eucanuba, Royal Canin itd.).
 
Ponieważ karmy są kompletne i zbilansowane, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych witamin i minerałów, bo można tylko zaszkodzić. Ilość dzienną, podzieloną na 2 posiłki (do 3) określa producent karmy i jest to ilość orientacyjna. Przy dawkowaniu należy zawsze zaczynać od ilości polecanej przez producenta, a następnie regulować posiłki, obserwując wagę i stan odżywienia psa. Dlatego nie można z góry polecać jakiegoś dawkowania. Każdy pies tej samej rasy jest inny i ma inne potrzeby żywieniowe.
 
Szkoda, że lekarz prowadzący nie zaproponował innej karmy w zamian. Najlepsza i najzdrowsza jest oczywiście karma domowa, odpowiednio skomponowana. Z karmami gotowymi jest ten problem, że te same karmy rożnym psom smakują i służą w niejednakowym stopniu. Zatem nie ma jednej recepty na idealną karmę. W pierwszej kolejności należy wybierać spośród produktów markowych, a w drugiej wybierać karmy odpowiednie do wieku, płci, stanu fizjologicznego (ciąża, karmienie), sposobu użytkowania lub trybu życia (pies stróżujący, pasterski, kanapowiec itd.), a nawet rasy. Dla niektórych ras, ze względu na ich specyficzne skłonności do chorób lub specjalne potrzeby żywieniowe (długa sierść), są opracowywane odrębne diety.
 
W przypadku owczarków niemieckich chodzi o ochronę stawów, kręgosłupa oraz kończyn. Pani suka powinna dostawać karmę dla psów rosnących w tym wieku i tej wielkości. Niektórzy producenci produkują dla owczarków odrębne linie żywieniowe.
 
Z Royal Canin polecam z linii bytowej: Royal Canin German Shepherd Junior 30 (do 15 miesiąca życia), a później: Royal Canin VET Breed Nutrition German Shepherd bądź jeszcze lepiej: z linii Royal Canin  VET Early Care: Digest&Osteo Junior (do 22 miesiąca życia), a następnie (przy skłonnościach do tycia) z tej samej linii: Weight&Osteo Adult lub (przy braku tych skłonności): Osteo&Digest Adult, a powyżej 8 r ż. np. Skin&Digest Adult lub Dental&Skin Adult, lub Weight&Osteo Adult, lub Osteo&Digest Adult do wyboru, zależnie od potrzeb.
 
Generalnie zamiast zwykłych karm bytowych polecam linie weterynaryjne, nieco droższe, ale lepsze jakościowo i lepiej dobrane do potrzeb zdrowotnych lub profilaktycznych psów. Wiadomo na pewno, że co tanie (zbyt), na pewno nie może być dobre, a z drugiej strony wysoka cena nie zawsze świadczy o jakości :-)

Z poważaniem,
Szczepan Kawski