Kiedy dokarmiać miot?

rozwinięcie pytania: 

Witam,

Mam szczeniaki owczarka niemieckiego, które dzisiaj skończyły 18 dni. Kiedy powinnam zacząć je dokarmiać i czym najlepiej?

Odpowiedź: 

Gdy szczeniąt jest dużo (liczny miot - równy liczbie sutek lub liczniejszy) albo suka jest w jakikolwiek sposób osłabiona lub w kondycji poniżej normy, należy cały miot dokarmiać od 2 dnia po porodzie. Natomiast w pierwszym dniu po porodzie, czyli od chwili urodzenia się pierwszego szczenięcia, należy dopilnować, by wszystkie szczeniaki (lub kocięta) równomiernie napiły się pierwszego mleka matki - tzw. siary.

Poprzez siarę szczenięta i kocięta mogą wchłonąć przeciwciała tylko w czasie pierwszych 24 godzin od porodu. Najlepiej ją przyswajają zaraz po urodzeniu, a im więcej godzin mija od narodzin, tym gorzej. Dlatego należy dołożyć starań, by szczenięta i kocięta zaczynały ssać matkę jak najszybciej po urodzeniu i by cały czas leżały w grupie przy jej sutkach. Ważne jest, by szczenięta nie wychładzały się leżąc gdzieś z boku, gdy suka zachowuje się nieuważnie lub jest za słaba, by wszystkiego dopilnować albo zbyt mało gorliwie zajmuje się miotem.

Jeśli jest to konieczne, powinny być regularnie dopajanie preparatem mlekozastępczym. Poza tym, należy być przez cały czas odchowu w ścisłym kontakcie ze swoim lekarzem weterynarii (taki nadzór nad miotem jest niezbędny).

Radzę niezwłocznie rozpocząć dokarmianie szczeniąt, szczególnie tych mniejszych i słabszych. W tym celu należy podawać specjalne preparaty mlekozastępcze dla szczeniąt i kociąt. Na rynku jest ich bardzo duży wybór. Proszę wybrać się do swojego lekarza weterynarii, aby zdecydował, które mleko ma Pani podawać.

Z poważaniem,

Szczepan Kawski