Kiedy najwcześniej można sterylizować kotki i kocury?

rozwinięcie pytania: 

Witam,

Piszę ponieważ mam dylemat. Moja kotka urodziła kocięta (kot orientalny krótkowłosy), kociaki mają obecnie 11 tyg. i niedługo zaczną życie w nowych domach. Jedni z przyszłych właścicieli zażyczyli sobie, aby kocięta były już wysterylizowane, ponieważ sami nie chcą tego robić.

Kiedy najwcześniej mogę przeprowadzić taki zabieg u kociaków (on i ona), aby był dla nich bezpieczny? Kocięta są już odrobaczone i zaszczepione 1-den raz szczepionką Forcat- Nobivacu. Czy powinnam jeszcze raz zaszczepić te maluchy? Pytam, ponieważ mój weterynarz przekonywał mnie, że to jedno szczepienie w zupełności wystarczy na co najmniej rok! Czy to prawda?

Dodam jeszcze, że nowi właściciele chcieliby kocięta w połowie czerwca odebrać. Wobec tego, co mam zrobić? Kocurek waży już troszkę powyżej 1 kg, ale koteczka nie przekroczyła jeszcze 1 kg. 
 

Odpowiedź: 

Podejrzewam, że pojęcia "sterylizacja" używa Pani w znaczeniu "kastracja". Sterylizacja nie rozwiązuje większości z istotnych problemów, z wyjątkiem niezdolności do rozmnażania się i w porównaniu z kastracją jest niecelowa.

Z uwagi na dobro zwierząt (tu - kotów), kastracji można dokonywać najwcześniej po pierwszej rui u kotek i po ukończeniu 8 miesięcy u kocurków. Jednakże taki termin jest możliwy tylko wtedy, gdy istnieją poważne wskazania lekarskie lub behawioralne do wykonania zabiegu w tym wieku.

Optymalnym wiekiem do dokonania kastracji (kotek i kocurów) pod względem zdrowotnym i fizycznym (rozwojowym) oraz behawioralnym jest 12 miesięcy. Chodzi tu nie tylko o dojrzałość płciową, ale również fizyczną, emocjonalną oraz psychiczną.

Przejście okresu dojrzewania nie czyni od razu z kotki czy kocura kota w pełni dojrzałego i rozwiniętego biologicznie (osobniczo). Do tego potrzeba czasu. Kotka jest w pełni gotowa do macierzyństwa dopiero w wieku 2 lat - 2,5 roku. Podobnie jest z kocurem. Zasadniczo więc koty powinny być kastrowane dopiero w tym wieku. Zwykle jednak jest to niemożliwe z uwagi na ich zachowania związane z prokreacją (znaczenie terenu, zaburzenia hormonalne u kotek itp.).

Żądania wspomnianych kupców są nie do przyjęcia. Zwierzę nie może być traktowane jak rzecz. Jest ono, tak samo jak my, istota żywą i podlega tym samym prawom biologicznego rozwoju. Każdy wie, do jakich deformacji fizycznych, biologicznych i psychicznych doprowadza zbyt wczesna kastracja (niedorozwój fizyczny, psychiczny, emocjonalny, zaburzenia wzrostu itp.).

Zatem tzw. wczesne kastracje (kilka - kilkanaście tygodni czy nawet kilka miesięcy życia) to istne barbarzyństwo niegodne człowieka, a tym bardziej lekarza weterynarii.

Jeśli nabywcy nie odstąpią od swoich żądań, to znaczyć będzie, że nie są godni, by się opiekować kotami ani żadnymi innymi zwierzętami, bo mogą je skrzywdzić w taki czy inny sposób, gdyż dla nich zwierzęta niczym się nie różnią od mebli czy bibelotów na półkach. 

W USA - co nie mieści się w głowie - na porządku dziennym jest wykonywanie zabiegów usuwania kotom pazurów, by nie drapały drogich mebli, czy strun głosowych psom, by szczekaniem nie zakłócały spokoju.

Więcej informacji:

http://pl.euroanimal.eu/Cykl_p%C5%82ciowy,_ci%C4%85%C5%BCa_i_rozw%C3%B3j_koci%C4%85t

Sposób szczepienia i harmonogram szczepień zależy od wieku w jakim rozpoczyna sie szczepienie (kotki do 10 tygodnia nie powinny otrzymywać szczepionek zawierających więcej niż 3 antygeny - zatem powinny otrzymywać np. NobiVac Tricat zamiast Forcat.

Zachęcam do bardziej szczegółowej lektury na ten temat na mojej stronie:

http://weterynarz-radzi.pl/szczepienia-ochronne-kot%C3%B3w

http://weterynarz-radzi.pl/program-plan-harmonogram-terminarz-odrobaczania-kot%C3%B3w

Zatem nie jest prawdą, że w tej sytuacji wystarczy kotki zaszczepić jeszcze tylko raz i potem dopiero po roku. Teraz trzeba je zaszczepić jeszcze dwukrotnie. Te szczepienia powinien u siebie przeprowadzić nowy właściciel albo zapłacić za nie dodatkowo przy kupnie kociaka - podobnie jak za wszystkie inne zabiegi profilaktyczne, skoro bierze kotka z opóźnieniem (nie wolno wydawać kociąt i szczeniąt w wieku poniżej 8 tygodnia życia, muszą mieć ukończone minimum pełne 8 tygodni życia).

Na ostatnie pytanie odpowiadam jak na wstępie - nic nie robić i poszukać innych nabywców i zakazać im kastracji przed pierwszą rują u kotek (lecz nie wcześniej niż przed ukończeniem 8 miesiąca życia) oraz przed ukończeniem 9 miesiąca u kocurków.

Z poważaniem,
Szczepan Kawski