Koty

ajahsbnsn hn xcaXDJNXC DCJA jmsdkdf

Leukocytoza u kota - co może być powodem?

rozwinięcie pytania: 

Gabi5 napisał(a):

Dzisiaj zrobiłam mojej Tosi badanie krwi. Okazało się, że ma WBC 38,0, a norma to 5.5-19.5. Bardzo mnie niepokoi, czego objawem może być tak wysokie WBC?

Odpowiedź: 

Witam!

Wzrost liczby krwinek białych [WBC] (leukocytoza) może być spowodowany:

 • przez stany zapalne wywołane zakażeniami bakteryjnymi lub uszkodzeniami tkanek
 • wskutek działania endogennej lub egzogennej adrenaliny i glikokortykosteroidów
 • przez niektóre infekcje wirusowe, np. wścieklizna
 • przez niektóre choroby niezakaźne, np. mocznica, cukrzyca
 • przebiegiem choroby nowotworowej lub białaczki
 • przebiegiem niedokrwistości pokrwotocznej i hemolitycznej
 • izjologicznie po wysiłku, w ostatnim okresie ciąży i po porodzie, wskutek stresu (leukocytoza neutrofilna), po posiłku (leukocytoza neutrofilna)

Jednakże analizowanie leukocytozy zawsze powinno się wiązać z analizą leukogramu (czyli rozmazu krwi i rozkładu odsetkowego poszczególnych typów i rodzajów leukocytów).

Z poważaniem,
Szczepan Kawski

FAQ: 

Kotek nie rośnie, nie ma apetytu, podwyższone próby wątrobowe, co robić i czym karmić?

rozwinięcie pytania: 

Drzewko1951 napisał(a):

Witam Panie Doktorze.

Mam w domu zwierzęta od zawsze. Aktualnie dwa psy (owczarek belgijski i owczarek niemiecki) i dwa koty (dachowiec - 13lat i kot brytyjski - 11 miesięcy). Duszek (brytyjczyk) od trzech miesięcy stanął z wagą i przyrostem masy. Z młodego kocura robi się kocurek. Waży 4,9 kg, a pani z hodowli twierdzi, że powinien ważyć zdecydowanie ponad 5 :(. Między 5,5 a 6. Może wagą bym się tak nie przejmowała, gdyby nie fakt, że Duszek prawie nic nie je, a był kotem ładnie jedzącym i raczej martwiłam się, żeby nie był z gruby, niż tak jak teraz tym, że stanął jak zaklęty. W panice kupuję co chwilę nowe karmy - zawsze te z wyższej półki typu Biomil Kitten i saszetki chyba wszystkie już możliwe. Wszystko na nic... Duszek miauczy "be" na jedzenie. Czasem pochrupie deczko CAT CHOW dla kastratów podkradając koledze rezydentowi. 9 marca został wykastrowany i tego dnia miał robione badanie krwi...

Morfologia
Leukocyty       8,60
Erytrocyty     14,97
Hemoglobina 13,97
Homatokryt    0,65
MCV            43
Płytki krwi  409

Obraz krwinek białych

Kwasochłonne     6
Segmentowane  44
Limfocyty          50

Obraz krwinek czerwonych bez zmian

Oznaczenia biochemiczne

AspAT           184,0
AIAT              212,0
ALP                 54,0
Glukoza         155,0
Kreatynina         1,5
Mocznik           49,0
Białko całk       82,0

Muszę tutaj chyba dodać, że krew pobierana była po podaniu narkozy. Dzisiaj podaję Duszkowi Essentiale Forte 1 tbl oraz co drugi dzień 1,5 cm zastrzyku - ORNIPURAL.

Panie Doktorze, w dalszym ciągu nie wiem, dlaczego Duszek z żarłoczka stał się niejadkiem i serce mi pęka, kiedy widzę, jak kot, który przecież jest w okresie wzrostu, niemal nic nie je :(. Czym go karmić? Ile powinien zjadać dziennie? Jakie są sposoby, aby wrócił mu apetyt? Czy jego waga jest niepokojąca?

Wczoraj go odrobaczyłam. Dzisiaj w kupce nie było niespodzianek. Muszę na koniec dodać, że Duszek nie wygląda na kota chorego - ma piękną sierść, chętnie się bawi i korzysta z drapaka podbiegając do niego w  
podskokach, a jednak coś mnie niepokoi. Duszek, kiedy mnie widzi, przybiega do miski, zagląda i... odchodzi :(((

Bardzo pana proszę o odpowiedź i uświadomienie mnie, co powinnam robić, jak postępować i czym jeszcze próbować karmić, bo nie chcę czekać aż mój kot zupełnie zapomni, co to jest jedzenie i picie.

Z góry bardzo dziękuję
Pozdrawiam
z poważaniem
Krystyna D.

Odpowiedź: 

Witam!

O sposobie żywienia można będzie mówić, gdy uda się ustalić przyczyny zaniku apetytu i zatrzymania wzrostu oraz nieprawidłowych wyników badań laboratoryjnych. 

Analiza wyników:

> Morfologia

Leukocyty       8,60  -  leukopenia, biorąc pod uwagę rozmaz względny w liczbach bezwzględnych to jest leukopenia z neutropenią
Erytrocyty     14,97  -  erytrocytoza
Hemoglobina 13,97  -  w normie
Hematokryt    0,65   -  znacznie podwyższony (odwodnienie)
MCV            43       -  w normie
Płytki krwi  409       -  lekko powyżej normy, w granicach błędu

> Obraz krwinek białych

 

Kwasochłonne     6  -  w normie
Segmentowane  44  -  bezwzględna neutropenia z przesunięciem obrazu granulocytów w prawo
Limfocyty          50  -  w normie

> Obraz krwinek czerwonych

bez zmian

> Oznaczenia biochemiczne

AspAT           184,0   -  powyżej normy
AIAT              212,0   -  powyżej normy
ALP                 54,0  -  w normie
Glukoza         155,0  -  podwyższona
Kreatynina         1,5  -  w normie
Mocznik           49,0  -  w normie
Białko całk       82,0  -  lekko powyżej normy, w granicach błędu
 
Z uwagi na znacznie podwyższony Ht (hemnatokryt) należy wziąć poprawki interpretacyjne na uzyskane wyniki badań. Tam, gdzie podwyższenie wyników ponad normę nie było duże, w istocie nie ma takiego przekroczenia. Tam, gdzie wzrost ponad normę był znaczny, w istocie przekroczenie normy istnieje, a gdzie wynik był bliski dolnej granicy normy, może być faktycznie obniżony. Jeśli wynik jest poniżej normy, to realnie jest zdecydowanie obniżony.

Zalecenia

Należy zastanowić się, czy w domu nie rosną trujące rośliny lub czy nie są składowane i stosowane chemikalia, do których zwierzak ma dostęp. Należy przeanalizować dotychczasowy sposób karmienia i stosowania smakołyków (proszę tu o szczegółowe wyjaśnienia). 

Badania dodatkowe

W następnej kolejności należy zbadać i potwierdzić lub wykluczyć istnienie:

 • zakażeń bakteryjnych (Bacillus piliformis) 
 • zakażeń wirusowych (FIP, FeLV i FIV) 
 • zakażeń grzybiczych 
 • zakażeń riketsjami 
 • zakażeń pierwotniakami (giardie /lamblie/, ) 
 • zapaleń aseptycznych 
 • choroby autoimmunologicznej 
 • nowotworu 
 • zapalenia trzustki 

Należy wykluczyć lub potwierdzić istnienie:

 • chorób przewodu pokarmowego: żołądka i/lub jelit albo dolegliwości bólowych w obrębie przewodu pokarmowego 
 • utraty węchu
 • podrażnienia ośrodka wymiotnego
 • chorób metabolicznych na tle narządowym lub hormonalnym 
 • chorób mózgu lub przyczyn psychicznych (stres np. strach) 

Konieczne jest badanie USG i RTG - zapalenie trzustki hepatomegalia i inne zmiany, w tym zaburzenia rozwojowe np. zespolenie wrotno-oboczne. 

Rozszerzone badania laboratoryjne krwi (oprócz już wykonanych):

 • cholesterol 
 • glukoza 
 • fruktozoamina 
 • mocznik 
 • BUN 
 • kortyzol 
 • lipaza 
 • diastaza (alfa-amylaza) 
 • amoniak 
 • białko całkowite 
 • bilirubina 
 • Albuminy 
 • Immunoglobuliny 
 • Ca+2 
 • fosfor 
 • dehydrogenaza mleczanowa 

Badania laboratoryjne moczu. 

Badanie kału (pasożyty, krew utajona, obecność enzymów trawiennych i niestrawnych cząstek jedzenia).
 
Konieczne jest wyjaśnienie sposobu odżywiania (powinien jeść tylko wilgotną karmę). Ważne jest, ile siusia na raz i ile razy na dobę. Niezbędne jest wykonanie badania moczu - badanie ogólne, z określeniem ciężaru właściwego i osadu moczu).

Z poważaniem,
Szczepan Kawski

FAQ: 

Łupież i matowa sierść u kotów - dlaczego i jak temu zaradzić?

rozwinięcie pytania: 

Mam trzy koty-kastraty: 2 persy i egzotyka w różnym wieku. Karmione suchą karmą Royal Canin URINARY, sporadycznie karmą mokrą z torebki lub surowym mięsem. Persy mają łupież i matową sierść, a egzotyk błyszczącą bez śladu łupieżu. Co się dzieje z persami?

Odpowiedź: 

Witam!

Najwyraźniej dieta jest nieprawidłowa. Nie podała Pani jakiej firmy i rodzaju jest karma z saszetek, ale podejrzewam, że jest kupowana w supermarkecie :-(
 
Najważniejsze:

1. Karma musi zawsze być najwyższej jakości, nie może być byle jaka...

2. Nie można mieszać różnych diet (sposobów żywienia) ze sobą. Albo podaje Pani tylko suchą karmę Royal, albo tylko gotową wilgotną, albo tylko domową.

Karmy zawierają określony skład pokarmowy oraz określoną zawartość wody: sucha ok. 20% wody, a wilgotna ok. 80% wody. Mieszać karm nie wolno z obu powodów: zawartość wody i skład. Przewód pokarmowy, szczególnie u mięsożerców (np. kotów), bardzo źle znosi zmianę zawartości wody w pokarmie, gdyż nie potrafi szybko się przestawiać na trawienie i przyswajanie pokarmów raz suchych, a raz wilgotnych. Nie potrafi tak nagle zmieniać ilości i stężenia soków trawiennych, musi się więc wolno dostosowywać. Prowadzi to do zaburzeń trawiennych, często bardzo gwałtownych i groźnych w skutkach. Nawet jeśli nie widać negatywnych efektów od razu, na dłuższą metę prowadzi to do przewlekłych zapaleń, nieżytów oraz upośledzenia w trawieniu i we wchłanianiu.

To jest najogólniejsze wyjaśnienie negatywnych mechanizmów, mających wpływ na stan zdrowia kotów, a matowa sierść jest tego pierwszym objawem.  Skóra i jej wytwory są "lustrem" stanu zdrowia organizmu.
 
Należy zacząć od naprawy diety, bo to jest najważniejszy czynnik chorobotwórczy. Jeśliby na właściwej diecie nie nastąpiła samoistna poprawa w czasie 3-4 tygodni,wówczas konieczne będzie wykonanie badań laboratoryjnych krwi i moczu w kierunku nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek i/lub wątroby. Brak zmian funkcjonalnych i strukturalnych w tych narządach, widocznych w wynikach badań, narzucałby konieczność przeprowadzenia dalszych dociekań diagnostycznych w celu wykrycia przyczyny choroby. A może być ich wiele. Niemniej, zawsze należy diagnostykę rozpoczynać od najbardziej prawdopodobnych przyczyn. 

Dieta domowa jest najzdrowsza, choć droższa, czasochłonna i kłopotliwa. Jeśli jest Pani zdecydowana żywić koty karmami gotowymi, to musi się Pani (dla ich zdrowia) zdecydować na karmę gotową: suchą albo wilgotną. Z karm gotowych może Pani stosować wyłącznie te najlepsze - jest ich wiele do wyboru, np. Hills, Eucanuba, Iams, Royal Canin itd.

Z poważaniem,
Szczepan Kawski

FAQ: 

Mój kotek kicha - dlaczego i czy to niebezpieczne?

rozwinięcie pytania: 

Witam.

Mój kotek (niecałe 3 miesiące, dachowiec udomowiony) ma katar - ma chwile, że non stop kicha. Ogólnie dużo śpi, ale jak wstanie to strasznie chce się bawić. Żwawa i żywa, jest u mnie dopiero od tygodnia,
ma kontakt z kotem z dworu - 8-letnim. Jak do mnie przyjechała, wydzielała się jej ropa z oczu, przykładałam jej kompresy z rumianku i powoli dochodzi do siebie, nie wydziela się jej nic z nosa.

Nie wiem czy to coś poważnego, czy nie. Proszę o szybką odpowiedź.

Agata Z.

Odpowiedź: 

Witam!
 
Kotek wymaga zbadania lekarza weterynarii.
 
Kichanie w wielu przypadkach jest jedną z reakcji obronnych organizmu, podobnie jak kaszel, łzawienie, wymioty, biegunka czy gorączka. Organizm stara się pozbyć tego, co mu szkodzi lub go drażni. Jednakże te same objawy stanowią wynik czynników chorobowych, w tym podczas infekcji.
 
Wielokrotne kichanie bez widocznej wydzieliny zazwyczaj ma podłoże mechaniczne lub alergiczne. Jeśli natomiast jest jakaś wydzielina, to może być to skutkiem drażnienia mechanicznego, alergicznego lub mieć podłoże infekcyjne.
 
Tylko badaniem lekarskim można stwierdzić, co się z kotkiem dzieje. Na ocenę stanu zdrowia zwierzęcia wpływa całe badanie kliniczne, a nie jedynie obserwacja wybranych objawów dotyczących oczu i nosa. 
 
Dobre samopoczucie kotka może sugerować, że w sumie nic mu nie dolega, ale w przypadku chorób zwykle na początku nic na zachorowanie nie wskazuje (tzw. okres inkubacji choroby). Dlatego należy być bardzo czujnym i lepiej jak najszybciej udać się z kotkiem do lekarza. Lepiej "dmuchać na zimne" niż naprawiać (leczyć) skutki zaniedbania lub braku przezorności.
 
Z poważaniem,
Szczepan Kawski

FAQ: 

Oko mojej kotki łzawi po skaleczeniu - co zrobić?

rozwinięcie pytania: 

Witam!

Moją kotkę zadrapał kiedyś w oko inny kot i od tamtej pory cały czas jej ono łzawi. Jak to wyleczyć? Kropelki? Ale jakie?

Dziękuję z góry za odpowiedź.

M.K

 

Odpowiedź: 

Witam!
 
Oko jest bardzo delikatnym organem. Jego leczenie wymaga specjalistycznej wiedzy. Każdy błąd lub zaniedbanie może wywołać upośledzenie widzenia, pogorszenie stanu oka lub nawet ślepotę czy konieczność usunięcia gałki ocznej.
 
Nie należy samemu leczyć oczu! Konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, a niekiedy nawet u weterynaryjnego okulisty.
 
Z poważaniem,
Szczepan Kawski

FAQ: 
Subskrybuj RSS - Koty