Mój kotek je tylko mięso i ma rozwolnienie - co mam zrobić?

rozwinięcie pytania: 

Szanowny Panie Doktorze!

Mój 4 miesięczny kotek je tylko i włącznie mięsko. Zaczęło się od tego, że mało nie umarła, gdy zaraz po zabraniu jej do domu nie chciała jeść gotowych karm. Poradzono nam, byśmy dali jej właśnie surowe mięso i
teraz nie je nic innego, ale gdy trwa to zbyt długo to zaczyna mieć rozwolnienie. Niejako wymuszam na niej jedzenie gotowanego kurczaka, ale je go bardzo niechętnie i bardzo mało (chyba tylko tyle, by nie
zagłodzić się).

Moje pytanie brzmi: dlaczego ma rozwolnienie i jak tego uniknąć, ale tak, by nie umarła z głodu, jak to miało miejsce na początku, gdy nie jadła absolutnie nic przez 3 dni?

Z poważaniem

Gosia T.

Odpowiedź: 

Witam!
 
Podawanie samego mięsa surowego czy gotowanego jest błędem żywieniowym. W tym przypadku "wyboru" niezdrowej diety dokonał kotek na podstawie swoich dotychczasowych doświadczeń życiowych. Jednakże trudno mi powiedzieć, dlaczego kiciuś jest wybredny, ponieważ dysponuję zbyt małą ilością informacji na jego temat.
 
Zwykle nie ma żadnego problemu, by nauczyć kotka jedzenia czegoś innego, niż tylko tego, co sobie upodobał. Dieta monotonna i niekompletna prędzej czy później prowadzi do zaburzeń zdrowotnych. Proszę uważnie zapoznać się z podanymi przeze mnie zasadami zdrowego żywienia kotów w różnym wieku - dział "Podstawowe wiadomości" - rozdziały "Zdrowa Dieta dla Kota".
 
Oczywiście, należy pamiętać, że każda modyfikacja preferencji pokarmowych zwierzęcia, w tym kota, musi przebiegać powoli - trzeba przyzwyczajać kotka do nowej diety stopniowo. Polega to na tym, że do dotychczasowej diety zaczyna się dodawać czegoś, co w niej znaleźć się powinno (to, co zaleci lekarz weterynarii, lub co wynika z moich porad, ale po uprzednim zbadaniu kotka w celu wykluczenia innej przyczyny wybredności).
 
Reasumując, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii i dalsze postępowanie z kotkiem będzie zależało od wyniku badania. 
 
Wracając do zasadniczego pytania: "dlaczego ma rozwolnienie?", należy zauważyć, że rozwolnienia z całą pewnością wynikają z niewłaściwej diety. Dodatkowo mogą na tę sytuację nakładać się i mieć na nią wpływ zarobaczenie i inne problemy zdrowotne, w tym genetyczne lub zaburzenia flory jelitowej...
 
Z poważaniem,
Szczepan Kawski