Nerwowa, znerwicowana i agresywna kotka - co robić?

rozwinięcie pytania: 

Dzień dobry,

Panie Doktorze mam w domu 2 letnią kotkę, od roku wysterylizowana. Około 4 miesięcy temu kotka została zaatakowana przez kocura sąsiadów  i od tamtej pory co jakiś czas bardzo dziwnie się  zachowuje.  Wygląda na przestraszoną, warczy, prycha,  biega na przykurczonych łapkach, źle reaguje na osoby obce w domu. Takie zachowania pojawiają się na 2-3 dni , a po 1-1,5 miesiąca wracają. Byłam u weterynarza, kot jest ogólnie zdrowy. Od poniedziałku (04.07) wieczora sytuacja znowu ma miejsce, po południu odwiedził nas znajomy i niestety wychodząc pogłaskał kota. Po 15 min. kot zaczął prychać, syczeć. Od wtorku podaje jej STRESNAL, po 2ml 2xdziennie (kot waży 5 kg). Martwi mnie to, że pomimo podawanego leku, zachowanie tylko na jakiś czas łagodnieje, kot nie chce w ogóle pić wody. Jedyne co je to 1 dziennie saszetkę Whiskasa. Widzę, że zwierze jest zmęczone, nawet nie może zapaść w spokojna drzemkę, cały czas jest bardzo czujna, reaguje na każdy dźwięk. Kotka reaguje bardzo na swój ogon, to na niego kieruje swoją agresje.  Stara się schować, kiedy nie widzi ogona jest spokojniejsza.  Panie doktorze jak długo można podawać kotu te leki, czy należy zmienić na coś innego. Niestety lekarz powiedział mi, że takie zachowania mogą skończyć się uśpieniem kota a tego bym nie chciała.

Pozdrawiam,

Emilia P.

 

Odpowiedź: 

Witam!

Na początek należy zaznaczyć, że opisane przez Panią objawy mogą wystąpić w przebiegu wielu schorzeń i lekarz weterynarii powinien kotkę najpierw bardzo dokładnie przebadać (badanie kliniczne oraz badania dodatkowe np. krew i mocz oraz USG i testy), aby sprawdzić czy kotka na coś nie choruje.

Absolutnie nie ma ani podstaw medycznych ani podstaw prawnych do usypiania kotki z powodu zaburzeń behawioralnych opisanych przez Panią w liście.

Możliwe działania:

Terapia behawioralna - konieczne jest zastosowanie właściwego leczenia i profilaktyki oraz rehabilitacji (równolegle).

Przede wszystkim, w okresie terapii behawioralnej należy unikać zbędnych stresów i wyeliminować czynniki stresogenne z otoczenia kota.

Stresnal proszę podawać tylko przed "planowanym" stresem (np. przewidywana wizyta osoby obcej lub możliwe do przewidzenia wystąpienie innej przyczyny stresu u kotki, o których już Pani wie). Jest to ziołowa terapia interwencyjna - uspokajająca - stosowana doraźnie przed stresem lub w ostateczności w trakcie i przez 3 dni po (jeśli to jest konieczne).

Podstawowym działaniem zapobiegawczym powinno być włączenie dyfuzora Feliway, przynajmniej w pomieszczeniu, w którym kotka przebywa najczęściej i najdłużej, a najlepiej we wszystkich, o ile jest to możliwe (ze względu na koszty). Doustnie należy wówczas podawać Kalmaid. Dodatkowo, w okresie np. sylwestrowych fajerwerków, można podawać (przez tydzień "poprzedzający" i tydzień "po" = w sumie przez 14 dni) karmę Royal Canin Calm Feline = lecznicza dieta weterynaryjna. Wszystkie trzy działania profilaktyczne składają się na kompleksową naturalną terapię stresu (podstawową naturalną) - stosowaną długotrwale, w sposób ciągły.

Gdy taka metoda zawiedzie, dopiero następnym krokiem powinno być włączenie leków recepturowych.

Z poważaniem,
Szczepan Kawski