Nie możemy nauczyć 3 tygodniowego kotka czystości

rozwinięcie pytania: 

Na urodziny od męża dostałam małego kotka. Został wzięty ze schroniska, gdzie podrzucono go, gdy miał 10 dni. Do nas trafił jak miał ok 3 tyg. Jest u nas już ponad tydzień czyli ma około 4 tyg.

Mój problem polega na tym, że nie możemy nauczyć kotka czystości. Kot załatwia się bardzo często, ale gdy nie zaniosę go na czas do kuwety to siusia i kupka gdzie popadnie. Nie wiem, jak długo może to jeszcze potrwać zanim kot zacznie sam chodzić do kuwety...? Wiem, że jest jeszcze malutki ale chciałabym widzieć choć mały postęp.

Poza tym jest jeszcze jeden problem. Kotek ma brudny odbyt i brzydko od niego pachnie. Próbowałam go wycierać mokrą watką i papierem toaletowym, ale kotek miauczy i się wyrywa.

Proszę o pomoc...
 

Odpowiedź: 

3-, 4-tygodniowy kotek jeszcze sam nie załatwia swoich potrzeb, a o jego higienę dba kotka, która również prowokuje u niego odruch siusiania i wydalania kupki. Nie należy zatem oczekiwać, że tak mały kociak będzie zdolny do nauczenia się zachowywania czystości i higieny osobistej.

Dopiero w wieku 4-5 tyg. u kociąt pojawia się zdolność do zagrzebywania moczu i kału. W zasadzie zachowanie to jest genetycznie (gatunkowo) zdeterminowane i kocięta instynktownie wiedzą w odpowiednim dla siebie wieku, że należy wykopać dołek, zrobić do niego co trzeba i następnie zagrzebać.

Tak, jak w przypadku dzieci, jedne zaczynają kontrolować czynności fizjologiczne wcześniej, a inne później. Do tego momentu rolę matki (kocicy) powinni przejmować dwunożni opiekunowie lub kocie bądź psie mamki-opiekunki („mamy” zastępcze – kotki i suki bądź mające za sobą porody, bądź właśnie karmiące swoje dzieci). W tym przypadku należy natychmiast udać się z kociakiem na przeszkolenie do lekarza weterynarii lub do doświadczonego hodowcy albo opiekuna kotów ratowanych „z ulicy”.

Poza tym, mając pod opieką taką małą kocią sierotkę, powinna być Pani w stałym kontakcie ze swoim weterynarzem z uwagi na konieczne badania, odrobaczanie, bieżący nadzór nad stanem zdrowia kotka i późniejsze szczepienia.

Niestety, przez Internet nikt się zdalnie nie nauczy, jak praktycznie sprawować opiekę nad kociakiem – ktoś to musi pokazać, zademonstrować, a później sprawdzić praktycznie. Internet tego nie zapewni, gdyż nie zastąpi instruktażu „na żywo”.