Podejrzenie padaczki u Yorka

rozwinięcie pytania: 

Witam.

Czy mógłby Pan zasugerować przyczynę zachowania 9-letniego Yorkshire Terrier'a, który parę razy w ciągu ostatnich 2 miesięcy miał problemy ze wstawaniem i utrzymaniem kontroli tylnych łap podczas wstawania? Dodam, że przy tym nie piszczy, tylko sprawia wrazenie, jakby sam był tym zdziwiony.

Dziękuję bardzo.

Karolina

Odpowiedź: 

Witam!

Podejrzewam lekką postać padaczki, ponieważ pojawia się nagle, pies jest zdziwiony i objawy znikają same na dłuższy czas. Podejrzewam, że jest to jak na razie padaczka o nietypowym obrazie objawowym. Prawdopodobnie jest to stadium początkowe, które może się rozwijać w następne dość szybko albo wolno, a nawet może zatrzymać się na tym etapie.

Oczywiście, objawy opisane w liście mogą być pierwszymi symptomami innych chorób, np. nowotworu mózgu lub rdzenia kręgowego, ale wtedy raczej stopniowo nasilałyby się i nie zanikały na dłuższy czas....

Reasumując, należy podejrzewać padaczkę lekkiego stopnia, która na razie nie wymaga leczenia. Gdyby objawy nasilały się i/lub częstotliwość napadów zmniejszała się poniżej 4 tygodni (przerwy), wówczas należy się zastanowić nad leczeniem.

Rzecz jasna, o wszystkim powinien zdecydować lekarz weterynarii prowadzący psa. Pierwszym zadaniem lekarza będzie potwierdzenie mojego przypuszczenia lub znalezienie innej przyczyny tych objawów. Będzie można wtedy, w razie konieczności, podjąć stosowne leczenie i profilaktykę.

Z poważaniem,
Szczepan Kawski