Problem z kotami - kocur atakuje kotkę i jej córkę

rozwinięcie pytania: 

Witam.

Mamy problem z naszymi kotami. chcielibyśmy prosić Państwa o pomoc.

Sytuacja wygląda następująco: rok temu wzięliśmy 'z krzaków' małego czarnego kocura. Został wykastrowany w wieku ok. 8 miesięcy. Ustaliliśmy, że urodził się na początku sierpnia. Później przybłąkała się do nas kotka, która zaszła w ciążę. We wrześniu urodziła jedno czarne maleństwo - kotkę!

Nie wiemy, dlaczego nasz kastrowany kocur atakuje te dwie kotki. Może jest zazdrosny? Co zrobić, aby się z nimi zaprzyjaźnił?

Najmniejsza kotka go zaczepia i chce się bawić, ale Felek ją zwyczajnie atakuje zębami. Czasami się z nią zgodnie bawi, liże, wącha i pozwala się gonić, a czasem macha wściekle ogonem, rozszerza źrenice i ją atakuje - tak samo, jak jej mamę.

Nie wiemy, co robić. Sytuacja wymyka się spod kontroli. Podobno Felek już 2 razy tak zaatakował małą kotkę, że aż straciła przytomność.

Proszę, bardzo proszę o pomoc.

-----------------------------------------------------------

Odpowiedź: 

Witam!

Trudno doradzać na odległość, bo opis sytuacji nie jest w stanie oddać pełnego obrazu rzeczywistości i wszystkich niuansów problemu, od których zależy rzetelność badania i trafność oceny (diagnozy) - tu behawioralnej.

Niemniej, radzę włączyć Feliway (dyfuzor) i spryskiwać pomieszczenia (różne przedmioty) Feliway spray. Poza tym, warto zacząć podawanie kocurowi preparatu Kalmaid.

Jednocześnie radzę nie izolować kotów, a jedynie nadzorować kocura i w razie potrzeby powstrzymywać jego zbyt brutalne zachowania. Najlepiej jest spokojnie i stanowczo rozdzielać koty unikając wobec nich przemocy i agresji oraz jakichkolwiek form karania. W zamian należy nagradzać kocura za wszelkie łagodne i przyjazne zachowania wobec kotek (pochwały, głaskanie, nagrody).

Suma działań opisanych powyżej powinna przynieść trwałą poprawę w relacjach między kotami.

Z poważaniem,
Szczepan Kawski