Ruja u suki - kiedy należy kryć? - cz. 1

rozwinięcie pytania: 

Witam.

Proszę o radę. Moja suka ma cieczkę, chciałabym ją dopuścić, ale nie wiem w jakie dni cyklu to zrobić, żeby były małe.

Pozdrawiam.

Jowita

Odpowiedź: 

Witam!

Trzeba sukę obserwować... Zwykle dobry moment zdarza się między 9 a 14 dniem rui. Objawem gotowości do krycia jest tzw. "odstawianie ogona" (na bok) w przypadku, gdy dotyka się jego nasady na zadzie. Najlepszym weryfikatorem jest zachowanie się samców i suki w ich obecności. Czasami ruja jest słaba i suka przez cały czas nie osiąga gotowości do krycia. Jest to objaw zbyt niskiego poziomu estrogenów we krwi. Wymaga to kontroli i oceny ze strony lekarza weterynarii.

Poza tym wszystkim mam pytanie: dlaczego chce Pani swoją sukę pokrywać? Czy to jest suka hodowlana, czy tylko rasowa?

Jeśli hodowlana (tzn. została zakwalifikowana przez Związek Kynologiczny w Polsce) to wszystko w porządku, o ile krycie będzie się odbywało ze związkowego skierowania. Jeśli to tylko suka rasowa, to ze względu na przepełnienie schronisk kundelkami i psami podobnymi do rasowych (skutek krycia przypadkowego albo rozmnażania bez zachowania regulaminu Związku Kynologicznego), nie powinna się Pani na to decydować.

Nie jest prawdą, że suki dla zdrowia przynajmniej raz w zyciu powinny zostać pokryte i mieć potomstwo - jeśli to było powodem, dla którego jest Pani skłonna sukę rozmnażać. Krycie, ciąża i poród niosą ze sobą wiele zagrożeń i konsekwencji zdrowotnych - m.in. zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu jajników i gruczołów mlekowych oraz ropomacicza.

Pozdrawiam
lek. wet. Szczepan Kawski

FAQ: