Ruja u suki - kiedy należy kryć? - cz. 1

rozwinięcie pytania: 

witam.
Proszę o radę , moja suka ma cieczkę , chciałabym ja dopuścić
ale nie wiem w jakie dni cykl to zrobić żeby były małe.
pozdrawiam.

Jowita

 

Odpowiedź: 

Witam!

Trzeba sukę obserwować...
Zwykle miedzy 9 a 14 dniem rui.
Objawem gotowości do krycia jest tzw. "odstawianie ogona" (na bok) w przypadku gdy dotyka się jego nasady na zadzie.
Najlepszym weryfikatorem jest zachowanie się samców i suki w ich obecności.
Czasami ruja jest słaba i suka przez cały czas nie osiąga gotowości do krycia. Jest to objaw zbyt niskiego poziomu estrogenów we krwi. Wymaga to kontroli i oceny ze strony lekarza weterynarii.

Poza tym wszystkim, mam pytanie: dlaczego chce Pani swoją sukę pokrywać?
Czy to jest suka hodowlana, czy tylko rasowa?

Jeśli hodowlana, czyli, że została zakwalifikowana przez Związek Kynologiczny w Polsce, to ok., o ile krycie będzie się odbywało ze związkowego skierowania.

Jeśli to tylko suka rasowa, to ze względu na przepełnienie schronisk kundelkami i psami podobnymi do rasowych (skutek krycia przypadkowego albo rozmnażania bez zachowania regulaminu Związku Kynologicznego), tym bardziej gdyby dotyczyło to suczki będącej kundelkiem (mieszańcem), nie powinna się Pani na to decydować.

Nie jest prawdą, że suki, dla zdrowia, przynajmniej raz w zyciu, powinny zostać pokryte i mieć potomstwo - jeśli to było powodem dla którego jest Pani skłonna sukę rozmnażać.

Krycie, ciąża i poród niosą ze sobą wiele zagrożeń i konsekwencji zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu jajników i gruczołów mlekowych oraz ropomacicza.

Oczywiście zakładam, że chce Pani pokryć sukę dlatego, że jest suką hodowlaną i dopełniła Pani wszystkich formalności w Związku Kynologicznym.Pozdrawiam
lek. wet. Szczepan Kawski

 

FAQ: