Szczeniak z hodowli w kojcach same problemy co zrobić? cz. 2

rozwinięcie pytania: 

Bardzo dziękuję za odzew, na pewno skorzystam z rad:)

Pies jest po 2 szczepieniach, wychodzimy z nim na dwór.Nie chce wyjść z mieszkania, ale na dworze jest zadowolony. Jednak gdy zobaczy mężczyznę, od razu sie chowa i chce uciec... W domu czuje się już coraz lepiej - mniej zieje i spokojnie zasypia. Bez problemu można go czesać, kładzie się wtedy nawet na boku. Szybko się uczy nauki chodzenia na smyczy, więc jest to pies inteligentny, tylko największym problemem jest ten jego strach.

W domu siedzi cały czas na posłaniu, jakby był to jego kojec. Na dworze się nie załatwia, ale w domu robi to w jednym miejscu, wychodząc wtedy z legowiska. Gdy widzi obce psy, chce się z nimi bawić i iść tylko za nimi. Później jest problem, gdy ja chcę iść w inną stronę, ponieważ zapiera się nogami... Gdy przejdzie obok jego terytorium nasz kot, to pies zaczyna warczeć i szczekać.

Został w domu już 2 razy na godzinę sam i leżał cały czas na legowisku. Jak mam zrobić, aby pies przychodził na wołanie? Co zrobić, aby nie bał się obcych mężczyzn? Jak mam reagować, gdy przechodzą koło niego obce psy?

Z góry dziękuję za pomoc:)
Pozdrawiam

Odpowiedź: 

Witam!

Szkoda, że nie odpisała mi Pani na temat rodzaju hodowli, z jakiej pies pochodzi i nie opisała jej, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zapewnia się tam psom dobrostanu i nie są one dobrze traktowane. Możliwe też, że jest to dzika hodowla lub sprzeczna z regulaminem Związku Kynologicznego w Polsce oraz wbrew przepisom Ustawy o ochronie zwierząt. Najogólniej, może to być pseudohodowla, w której rozmnaża się psy nielegalnie i niehumanitarnie, traktuje się je okrutnie i trzyma w niewłaściwych warunkach. Możliwe, że tę "hodowlę" należałoby zlikwidować: psy odebrać i przekazać dobrym opiekunom do adopcji, a właścicieli i obsługę odpowiednio ukarać.

Obawy psa przed barierami

Z kolejnych informacji uzupełniających przekazanych mi przez Panią wynika, że pies odczuwa obawę przed przekraczaniem różnego rodzaju barier, jak np. drzwi oraz przed mężczyznami, co niewątpliwie musi wynikać z jego złych doświadczeń z ludźmi tej płci (złe traktowanie ze strony właściciela lub opiekuna, np. pracownika obsługi).
 
Jeśli pies tak szybko się uczy, to jest duża szansa na naprawienie większości problemów i nadrobienie opóźnień. W pierwszej kolejności pies powinien się przekonać do mężczyzn w domu, a potem do znajomych i w końcu do wielu obcych. Jeśli stres i szok z dzieciństwa był duży, to nigdy nie wróci mu pełna ufność do mężczyzn i demony z dzieciństwa będą odżywały przy każdym kontakcie z mężczyznami i podobnym zachowaniu do tego jakiego doznał w dzieciństwie.

Przede wszystkim to mężczyźni w domu powinni z psem najwięcej "pracować", gdyż tylko w ten sposób oswoją go ze sobą i przekonają do tego, że są jego przyjaciółmi, a nie zagrożeniem.

Jak analizować zachowanie i stan psychiczny psa?

W czasie kontaktów z psem trzeba uważnie obserwować jego reakcje na różne bodźce i nasze zachowanie, głos oraz gesty, a następnie unikać wszystkiego, co psa przeraża.

Oswajanie psa z domownikami

Jednym ze sposobów oswajania jest siadanie koło psa bokiem do niego coraz to bliżej i/lub powolne przysuwanie się do niego, aż do leżenia z nim we wspólnym legowisku. W czasie tego oswajania nie należy psu patrzeć prosto w ozy i trzeba przemawiać głosem spokojnym, miłym, ciepłym i cichym lub umiarkowanie natężonym. W tym czasie należy mieć smakołyki i od czasu do czasu podawać je psu z ręki lub podrzucać je psu pod nogi, a potem coraz to dalej od jego łap i pyska, by musiał zejść z legowiska i podejść, a w końcu zbliżyć się do mężczyzny i do pozostałych domowników.
 
Podobne techniki należy stosować na spacerach. Łatwo psa oswoić podczas zabawy ulubioną zabawką. Zaczyna kobieta, a w trakcie włącza się niepostrzeżenie mężczyzna i pies zaaferowany zabawą akceptuje udział mężczyzny, przez co podświadomie utrwala sobie informację, że jest on niegroźny i że kontakt z nim jest miły, korzystny oraz bezpieczny.

Oswajanie psa z kotem

Pasywne (mimochodem) oswajanie psa z kotem nastąpi w naturalny sposób. Aktywne oswajanie psa z kotem powinno przebiegać w ten sposób, że zwierzęta są trzymane na kolanach i głaskane lub są równocześnie głaskane, gdy znajdują się w pobliżu siebie i właścicieli. Można też brać psa na ręce i zbliżać się z nim do leżącego lub śpiącego kota. Bardzo możliwe, że pies na swój sposób chce zachęcić kota do zabawy i w tym celu szczeka. Trzeba z psem i z kotem bawić się jak najczęściej i jak najwięcej. Warunkiem efektu jest, by uczestniczyły w tym zwierzaki.

Nauka posłuszeństwa i dalsze zasady oswajania psa

Na spacerze i w domu trzeba cały czas uczyć psa posłuszeństwa (wykonywania poleceń). Każde wykonanie polecenia powinno być nagrodzone pochwałą, miłym głosem i nagrodą - smakołykiem. Wobec tego np. zmiana kierunku spacerowania powinna być poprzedzona przywołaniem psa do siebie i nagrodzeniem go, a następnie wydaniem polecenia "idziemy" i nadaniem nowego, właściwego kierunku spaceru. Gdy zareaguje i pójdzie, powinien dostać nagrodę. Z czasem, gdy pies zacznie reagować i zachowywać się posłusznie, trzeba będzie zrezygnować z nagród przy każdej okazji, a powinien być nagradzany tylko od czasu do czasu dla utrwalenia.
 
Nauka pozostawania samemu w domu powinna być kontynuowana, a każdy powrót powinien być "okraszony" nagrodą za czekanie. Nauka przychodzenia na wołanie i na "imię" powinna być trenowana w domu i na spacerze przy każdej okazji, a pies powinien wiedzieć, że posłuszeństwo mu się opłaca i jest przyjemne (smakołyk, pochwała, pieszczota, zabawa), czyli że przynosi mu same korzyści. Ta sama zasada powinna dotyczyć każdego polecenia i pożądanego zachowania u psa. Imię psa trzeba wymawiać przy każdej komendzie i komendę należy zaczynać od imienia psa np. "Bary, siad!", "Bary, do nogi", "Bary, chodź tu".
 
Oswajanie z mężczyznami, jak już pisałem, trzeba zaczynać od domowników, a następnie rozszerzyć o znajomych, którzy potrafią się odpowiednio zachowywać w obecności psa. Później można wyszukiwać mężczyzn obcych o odpowiednim podejściu (najlepiej też psiarzy), co powoli poszerzać krąg akceptowanych mężczyzn. Trzeba z psem chodzić w miejsca, gdzie będzie mógł się bezpiecznie bawić z innymi psami.

Naukę czystości trzeba przeprowadzić korzystając z metody gazetowej (układanie gazet tam, gdzie się załatwia i wokół tego miejsca, żeby nie mógł inaczej). Gdy zrozumie, gazety warto kłaść również na dworze. Można też zrezygnować z gazet i nagradzać go za załatwienie się na dworze. Przy czym wówczas trzeba spacerować z psem przez wiele godzin, dopóki się nie załatwi i oczywiście nagradzać go za to, co zrobi.

Najogólniej mówiąc, pies musi być intensywnie wyprowadzany, przytulany, pieszczony, nagradzany i bawiony, by otrzymał jak najwięcej ciepła i miłości od państwa, by wynagrodzić mu doznane krzywdy. Jednocześnie należy od niego wymagać posłuszeństwa. Aby łatwiej było sprostać zadaniu, trzeba jak najwięcej czytać i uczyć się zarówno z książek, jak i z zachowań psa. 
 
Z poważaniem,
Szczepan Kawski