Zdrowa dieta - koty

Jaka karma dla kota?

rozwinięcie pytania: 

Witam Pana!

Najpierw dziękuję za odpowiedź - przekonał mnie Pan, jeśli chodzi o sterylizację kotki. Mam jeszcze jedno pytanie. Pisze Pan, że kotkę trzeba odpowiednio karmić - to rozumiem - ale wspomniał Pan coś o karmie. Czy sucha karma jest dla kota nieodpowiednia? Mój kot jada trzy razy dziennie: rano i wieczorem dostaje jedzenie z puszki, takie z galaretką, zaś w środku dnia sypiemy jej suchej karmy. W miarę często zmieniamy smak jedzenia. Czy taki system jest odpowiedni, czy musimy jakoś zmienić lub urozmaicić karmienie kota?

Pestka

Odpowiedź: 

Witam!

Niestety, tak żywić kotów nie należy. Jeśli chodzi o sposób żywienia domowym sposobem, to proszę się ściśle zastosować do przykazań spisanych tutaj: http://weterynarz-radzi.pl/podst-wiadomosci

Oprócz tych zasad, należy ściśle przestrzegać reguł:

  • albo wyłącznie pożywienie domowe, albo gotowe (kupne),
  • a jeśli karma gotowa, to tylko z najlepszych firm (Iams, Eucanuba, Hills, Royal Canin)
  • itylko i wyłącznie albo sucha, albo wilgotna.

Uwagi dodatkowe

Podawanie pokarmów niezbilansowanych pod względem składu, jak i proporcji jest szkodliwe.

Niektóre rodzaje pokarmów pochodzenia zwierzęcego nie powinny być dodawane do przygotowywanych posiłków (tkanki i narządy takie jak: nerki, płuca, wymiona, wątroby itd. są nieodpowiednie albo całkiem bezwartościowe lub szkodliwe).

Jeśli chodzi o nerki, są one niewskazane bez względu na to, czy są wieprzowe, wołowe czy drobiowe. Nerki kumulują w sobie wiele trucizn chemicznych i soli, a białka zawierają niewiele, za to mnóstwo tkanki łącznej i substancji obecnych w moczu. Ogólnie mówiąc są bezwartościowe odżywczo i w różnym stopniu toksyczne albo szkodliwe (sprzyja też kamicy nerkowej).

Ważne jest aby właściciel postępował ze zwierzętami w odpowiedni sposób i był odporny na ich żebraninę oraz wybredność. Opiekun musi być stanowczy i konsekwentny. Kot, który jako zdrowy osobnik odmawia jedzenia, to kot wybredny. Jeśli zgłodnieje, to "przeprosi się" z jedzeniem, które dostaje i które jeść powinien. 

Z poważaniem,
Szczepan Kawski

Jaka karma dla młodego kota?

rozwinięcie pytania: 

Witam.

Od dwóch tygodni mam w domu kotkę. Ma ona trzy miesiące. Na początku dawałam jej whiskas junior w puszkach i suchy whiskas junior - teraz zmieniłam karmę i daje jej wędlinę lub surowe mięsko + sucha karma. Kot puszcza straszliwe bąki, śmierdzi w całym pokoju. Jaka może być przyczyna?

Proszę o odpowiedź

Odpowiedź: 

Witam!

Proszę pilnie zapoznać się z zasadami żywienia kotów, które podałem na tej stronie w dziale "Podstawowe wiadomości". Wystarczy zmienić dietę na zdrową i wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli po 2 tygodniach ścisłego przestrzegania diety wskazanej w moich poradach nie ustąpiągazy, dopiero wówczas będzie sensowne zastosowanie dodatkowych środków zaradczych.

Należy również ściśle przestrzegać reguły: albo wyłącznie pożywienie domowe, albo karma gotowa tylko z najlepszych firm (Iams, Eucanuba, Hills, Royal Canin) i wyłącznie tylko sucha albo tylko wilgotna. Żadnego podkarmiania czymkolwiek!
 
Z poważaniem,
Szczepan Kawski

Mój kotek je tylko mięso i ma rozwolnienie - co mam zrobić?

rozwinięcie pytania: 

Szanowny Panie Doktorze!

Mój 4 miesięczny kotek je tylko i włącznie mięsko. Zaczęło się od tego, że mało nie umarła, gdy zaraz po zabraniu jej do domu nie chciała jeść gotowych karm. Poradzono nam, byśmy dali jej właśnie surowe mięso i
teraz nie je nic innego, ale gdy trwa to zbyt długo to zaczyna mieć rozwolnienie. Niejako wymuszam na niej jedzenie gotowanego kurczaka, ale je go bardzo niechętnie i bardzo mało (chyba tylko tyle, by nie
zagłodzić się).

Moje pytanie brzmi: dlaczego ma rozwolnienie i jak tego uniknąć, ale tak, by nie umarła z głodu, jak to miało miejsce na początku, gdy nie jadła absolutnie nic przez 3 dni?

Z poważaniem

Gosia T.

Odpowiedź: 

Witam!
 
Podawanie samego mięsa surowego czy gotowanego jest błędem żywieniowym. W tym przypadku "wyboru" niezdrowej diety dokonał kotek na podstawie swoich dotychczasowych doświadczeń życiowych. Jednakże trudno mi powiedzieć, dlaczego kiciuś jest wybredny, ponieważ dysponuję zbyt małą ilością informacji na jego temat.
 
Zwykle nie ma żadnego problemu, by nauczyć kotka jedzenia czegoś innego, niż tylko tego, co sobie upodobał. Dieta monotonna i niekompletna prędzej czy później prowadzi do zaburzeń zdrowotnych. Proszę uważnie zapoznać się z podanymi przeze mnie zasadami zdrowego żywienia kotów w różnym wieku - dział "Podstawowe wiadomości" - rozdziały "Zdrowa Dieta dla Kota".
 
Oczywiście, należy pamiętać, że każda modyfikacja preferencji pokarmowych zwierzęcia, w tym kota, musi przebiegać powoli - trzeba przyzwyczajać kotka do nowej diety stopniowo. Polega to na tym, że do dotychczasowej diety zaczyna się dodawać czegoś, co w niej znaleźć się powinno (to, co zaleci lekarz weterynarii, lub co wynika z moich porad, ale po uprzednim zbadaniu kotka w celu wykluczenia innej przyczyny wybredności).
 
Reasumując, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii i dalsze postępowanie z kotkiem będzie zależało od wyniku badania. 
 
Wracając do zasadniczego pytania: "dlaczego ma rozwolnienie?", należy zauważyć, że rozwolnienia z całą pewnością wynikają z niewłaściwej diety. Dodatkowo mogą na tę sytuację nakładać się i mieć na nią wpływ zarobaczenie i inne problemy zdrowotne, w tym genetyczne lub zaburzenia flory jelitowej...
 
Z poważaniem,
Szczepan Kawski

Subskrybuj RSS - Zdrowa dieta - koty