Znaczenie przez dwie wysterylizowane kotki - co robić

rozwinięcie pytania: 

Witam!

W domu mam dwie wysterylizowane kotki. Wiek: 18 lat i 12 lat. Rasa - syjam. Mój mąż ma w domu pracownię, którą kotki znaczą / obsikują. Żadne inne miejsce w domu nie jest przez nie znaczone.

Czytając nieco o tego typu zachowaniach kotów, wiem że może to być reakcja na stres lub niemiłe w stosunku do nich zachowanie.

Mój mąż toleruje koty (które ja uwielbiam) i raczej nie darzy ich wielką sympatią ;( Ponadto on szybko i głośno się porusza, co płoszy moje dziewczyny. Kilka razy pogonił je za karę za "złe" zachowanie.

Czy faktycznie obecne zachowanie kastrowanych kotek może być skutkiem jego zachowania w stosunku do nich? Czy można kotki w jakiś sposób tego oduczyć? Jak mogę zniechęcić je do znaczenia jego pracowni - specjalne płyny, spraye?

Bardzo proszę o podpowiedź bo nie chcę wybierać między mężem a kotami ;).

pozdr
Kasia

Odpowiedź: 

Witam!

Niestety, to człowiek, gdy jest przyczyną zaburzeń behawioralnych u kotów, powinien się dostosować do ich potrzeb i oczekiwań, a zatem do ich natury.

  • Dopóki człowiek postępuje z kotami i wobec nich niewłaściwie, tak długo żadne działania naprawcze nie odniosą skutku.
  • Kot nigdy się nie dostosuje do człowieka, co najwyżej da się zastraszyć i/lub sterroryzować, ale taki jego stan rodzi zaburzenia zachowania.
  • Człowiek, jako opiekun kota, jest mu winien zrozumienie jego natury i dostosowanie się do niej.

Zatem Pani mąż powinien to zrozumieć, pogodzić się z tym i zaakceptować, a zachowania kotek z pokorą potraktować jako karę za swoje niewłaściwe zachowanie.

Tylko przyjmując taką postawę i zadając sobie trud zrozumienia kotów i nauczenia się zachowywania stosownie do kocich oczekiwań, może oczekiwać ustąpienia zachowań niepożądanych u kotek.  W takim przypadku będzie sensowne użycie Feliway oraz preparatów tonizujących psychikę kotek w pracowni męża i w innych pomieszczeniach.

Niestety, nie można nic więcej doradzić na odległość. Mąż MUSI się zmienić.

Z poważaniem,
Szczepan Kawski