Fizykoterapia weterynaryjna

Jedną z metod stosowanych w leczeniu zwierząt jest fizykoterapia weterynaryjna, stanowiąca element zoofizjoterapii. Techniki te wykorzystywane są w różnych schorzeniach zwierząt, w szczególności zaś w dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, dyskopatii, chorobach zwyrodnieniowych stawów, zapaleniach błony maziowej, a także terapii bólu. Fizykoterapia weterynaryjna jest wykorzystywana z reguły jako wspomaganie leczenia farmakologicznego i operacyjnego, ale może być stosowana również jako samodzielna terapia. Celem jest poprawa jakości życia i przywrócenie do pierwotnej sprawności.

Do najpopularniejszych metod stosowanych w fizykoterapii weterynaryjnej zalicza się:

  • Laseroterapia (niskoenergetyczna i wysokoenergetyczna) – wykorzystuje działanie promieniowania laserowego. Stosowana jest w celu przyspieszenia gojenia ran i regeneracji tkanek. Przypisuje się jej także działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe.
  • Magnetoterapia – wykorzystuje oddziaływanie pola magnetycznego, oddziałującego na procesy biologiczne w organizmie. Wykorzystywana jest w leczeniu schorzeń neurologicznych oraz narządu ruchów.
  • Elektroterapia – wykorzystuje prąd elektryczny zmienny lub stały. W weterynarii z reguły stosuje się tzw. TENS. Jest to elektryczna stymulacja nerwów przez skórę, której głównym celem jest zmniejszanie lub eliminowanie bólu. Ta metoda fizykoterapii znajduje zastosowanie najczęściej w porażeniach nerwowych, stanach pourazowych i poudarowych, przykurczach i bólach pochodzenia mięśniowego, a nawet przy zaniku mięśni.
  • Ultradźwięki – metoda nazywana bywa sonoterapią, która wykorzystuje mechaniczną falę ultradźwiękową o wysokich częstotliwościach. Fale te oddziałują na chore miejsca w postaci mikro masażu tkanek. Metodę można wykorzystać przy m.in. trudno gojących się ranach pooperacyjnych, zwyrodnieniach stawu biodrowego.
  • fala uderzeniowa ESWT – metoda ta wykorzystuje urządzenia skupiające falę uderzeniową, która wytwarzana jest pod ciśnieniem w profesjonalnym sprzęcie, a następnie przenosi ją przy pomocy impulsów na ciało. Ich moc jest używana w niwelowaniu chronicznego bólu, zmianach zwyrodnieniowych, zapaleniach kości i stawów, urazach ścięgien.

Zabiegi z zakresu fizykoterapii wymagają od zwierzęcia cierpliwości i spokoju, ponieważ mogą trwać do kilkudziesięciu minut – w zależności od wybranej terapii i stopnia zaawansowania schorzenia. Nie wymagane jest przy tym żadne, szczególne przygotowanie pupila – np. nie trzeba wygalać miejsca zabiegowego.