Homeopatia weterynaryjna

Jedną z niekonwencjonalnych metod leczenia zwierząt jest homeopatia weterynaryjna. Jako zasadność stosowania tej formy terapii wskazuje się oparcie o naturalne komponenty, które są lepiej przyswajane przez organizm, a organiczne składniki zmniejszają ryzyko powstania skutków ubocznych. Ten sposób leczenia odwołuje się do pobudzania w organizmie procesów samoleczenia i wzmacniania sił witalnych organizmu. Typowy dla leków homeopatycznych jest ich wodny charakter. Wytwarzane są na bazie produktów roślinnych, zwierzęcych bądź mineralnych i mają postać roztworu wodnego bądź wodno-alokoholowego. Właściwe jest dla nich wielokrotne rozcieńczanie i wstrząsanie (dynamizacja).

Jakie są główne zasady homeopatii?

  • Podobne leczy się podobnym – stanowi najpowszechniej znaną regułę homeopatii i jest też jedną z najważniejszych w tej metodzie terapii. Wskazuje, iż określona substancja, która wywołuje chorobę, odpowiednio rozcieńczona w konkretnej dawce cieczy może wpływać na poprawę zdrowia.
  • Stosowanie niewielkich dawek – homeopatia ma być bodźcem, wyzwalającym w organizmie procesy samoleczenia, dlatego w preparatach używa się wyłącznie małe dawki.
  • Wykorzystywanie naturalnych składników – do wyrobu produktów leczniczych wykorzystywane są składniki pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego, mineralnego).
  • Stosowanie bardzo rozcieńczonych roztworów – w praktyce homeopatycznej uznaje się, że im większy jest stopień rozcieńczenia, tym lepsza skuteczność.
  • Formowanie granulek homeopatycznych – preparaty stosowane w tej metodzie przyjmują postać granulek (niekiedy kropli), które można podać bezpośrednio zwierzętom lub rozpuścić je w wodzie.
  • Dawkowanie preparatów zgodnie ze stanem zdrowia – zasadą w homeopatii jest dostosowanie dawki preparatu do przebiegu choroby wedle reguły: im gwałtowniejszy przebieg, tym większa częstotliwość. Przy zanikaniu objawów schorzenia, stosuje się coraz rzadziej dawki.

Zastosowanie homeopatii

Homeopatia weterynaryjna bywa wykorzystywana jako metoda alternatywna w leczeniu zwierząt, a także jako terapia wspomagająca leczenie konwencjonalne. Istnieje możliwość zastosowania preparatów homeopatycznych w większości jednostek chorobowych. Z reguły bywa stosowana przy wymiotach, biegunce, stanach zapalnych, stanach bólowych, stanach osłabionej odporności. Nie należy podawać preparatów bez uprzedniej konsultacji z weterynarzem, który objaśni sposób podania i wskaże rodzaj preparatów, które należy podawać pupilowi.