KOTY - Dieta Domowa Standardowa - łatwa i zdrowa cz. 1 - informacje wstępne

Drogi Kociolubie!

Zanim zapoznasz się z tymi poradami, koniecznie przeczytaj uważnie wszystkie poprzednie artykuły na temat "diety domowej" i weź sobie do serca wskazówki podane we wszystkich artykułach, zaczynając od wskazań podstawowych, przez porady dotyczące osesków i małych kociąt, a kończąc na najstarszych kotach i na dietach modyfikowanych.

Pamiętaj, że rodzaj diety ma podstawowy wpływ na stan zdrowia i długość życia kota.

Najlepszą dietą dla naszego pupila jest zrównoważona, kompletna, jednorodna i jak najbardziej naturalna dieta domowa. Niestety, jest również najbardziej kosztowna, pracochłonna i czasochłonna. Jeśli ktoś ma na to czas, pieniądze i chęć, to szczerze polecam. W innym wypadku polecam gotowe karmy.

Na rynku jest wiele rodzajów pożywienia dla kotów. Z czystym sumieniem mogę polecić przede wszystkim produkty określane mianem diet weterynaryjnych (Veterinary Diet). Wśród karm weterynaryjnych wyróżnia się diety bytowe i lecznicze. Na ten temat można poczytać na innych podstronach portalu "weterynarz-radzi.pl".

Zdrowa Dieta Domowa

W zamieszczonych w tym dziale artykułach znajdziesz przejrzyste porady dietetyczne oraz podstawowe zasady postępowania z kotem w rożnym wieku i stanie zdrowia.

Już na wstępie należy podkreślić najważniejsze zasady zdrowego żywienia, bez względu na to, czy wybór padnie na dietę domową, czy gotową.

Dowolna zdrowa dieta powinna spełniać 3 elementarne warunki:

  • jednorodna
  • kompletna 
  • zbilansowana
  1. Dieta jednorodna to taka, która jest jednolita pod względem zawartości wody (wilgotności) i rodzaju pożywienia (ta sama marka i rodzaj diety gotowej). Żywić należy albo wyłącznie dietami wilgotnymi, albo wyłącznie dietami suchymi. Nagłe i częste zmiany wilgotności pożywnienia obciążają mechanizmy adaptacyjne przewodu pokarmowego, który nie jest w stanie podołać trawieniu jedzenia raz wilgotnego (ok. 60% wody) i raz suchego (ok. 10% wody). W konsekwencji niestrawiony pokarm przechodzi do dalszych odcinków przewodu pokarmowego, gdzie wywołuje zaburzenia trawienne i przewlekłe stany zapalne, zaburzenia czynnościowo-mikrobiologiczne oraz biegunki. Podobnie dzieje się, gdy podajemy rożne rodzaje karm gotowych np. suchych. Każda gotowa karma charakteryzuje się odrębnym składem, kompozycją, kompletnością i zbilansowaniem. Dlatego podawanie różnych od siebie pokarmów gotowych wywołuje podobne zaburzenia trawienne, jak przy podawaniu karm o różnej wilgotności (choć na nieco innych zasadach).
  2. Dieta kompletna to taka, która w każdym posiłku zawiera i dostarcza wszystkie komponenty (składniki pokarmowe) niezbędne do prawidłowego trawienia i przyswajania oraz wykorzystania przez odżywiany organizm. Najogólniej rzecz ujmując, do kompletności diety dla kotów po odsadzeniu (powyżej 6 tyg. życia) konieczne jest łączenie ze sobą składników pochodzenia zwierzęcego i składniki pochodzenia roślinnego w odpowiednich proporcjach. Szczegóły na ten temat opisują następne artykuły o diecie domowej dla kotów.
  3. Dieta zbilansowana to taka, która w każdym posiłku, w pierwszej kolejności spełnia warunek jednorodności i kompletności, a następnie podlega zrównoważeniu stosownie do szczegółowego zapotrzebowanie kotów w różnym wieku i stanie fizjologicznym na substancje odżywcze - np. na odpowiedni skład aminokwasowy zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym oraz na zawartość witamin, włókna roślinnego i popiołu.

Dieta domowa wymaga suplementacji, a odpowiedniej jakości diety gotowe (weterynaryjne) nie wymagają żadnej suplementacji, o ile nie lekarz weterynarii nie zaleci inaczej.

podstawoweInfo: