KOTY - Dieta Domowa Standardowa - łatwa i zdrowa cz. 2 - zasady ogólne

Drogi Kociolubie!

Zanim zapoznasz się z tymi poradami, koniecznie przeczytaj uważnie wszystkie poprzednie artykuły na temat "diety domowej" i weź sobie do serca wskazówki podane we wszystkich artykułach, zaczynając od wskazań podstawowych, przez porady dotyczące osesków i małych kociąt, a kończąc na najstarszych kotach i na dietach modyfikowanych.

Wskazania podstawowe - zasady postępowania z kotem i żywienia kota:

 1. Jedzenie nie może czekać na kota, to kot powinien czekać na jedzenie (tak będzie, gdy posiłki będą podawane o określonych godzinach, podobnie jak to się odbywa na stołówkach w ośrodkach wczasowych podczas wakacji).
 2. Po podaniu jedzenia kot powinien mieć najwyżej kwadrans na podejście do miski z jedzeniem - jeśli tego nie zrobi, dany posiłek wraz z miską należy zabrać i schować (karmy suche) lub jedzenie wyrzucić (karmy wilgotne).
 3. Kota należy karmić regularnie (zawsze o tych samych porach, nawet o tej samej godzinie), gdyż wówczas organizm "oczekuje" posiłku i potem lepiej go trawi.
 4. Nie należy kotu podawać jedzenia wtedy, gdy sam się tego domaga ("żebrze"), lecz dopiero wtedy, gdy wypada z góry zaplanowana, stała pora posiłku.
 5. Gdy kot odejdzie od miski, niezależnie od tego, czy zjadł cokolwiek, czy nie, miskę należy zabrać - kot bowiem nie może dojadać z raz już podanego posiłku, który powinien być zjadany "za jednym podejściem".
 6. Nie należy kotu stawiać do wyboru kilku misek z różnym jedzeniem - powinien dostawać tylko jeden rodzaj pożywienia i czystą wodę do picia. Wiele różnych rodzajów jedzenia prowadzi do narastania wybredności kota, a mieszana dieta prowadzi do zaburzeń żołądkowo-jelitowych.
 7. Nie należy podawać jakichkolwiek smakołyków i przekąsek pomiędzy porami karmienia, ani podkarmiać kotów czymkolwiek - należy podawać tylko wybraną karmę i miękką wodę. Nie ulegajmy nachalnej presji ze strony swoich żebrzących ulubieńców.
 8. Nie należy karmić pokarmem z "puszki", który jest najzwyczajniej "martwy" biologicznie, gdyż puszki z wilgotnym jedzeniem poddaje się sterylizacji termicznej, by nie uległy zepsuciu w ciągu długiego okresu przechowywania.
 9. Nie wolno kotów karmić byle jaką ("supermarketową") suchą karmą z powodu jej niskiej jakości (prowadzi do problemów zdrowotnych - choroby wątroby, nerek itd.).
 10. Pokarmy zabronione - nie wolno podawać posiłków zawierających składniki: smażone, pieczone, wędzone (np. ryba, boczek) i peklowanych (wędliny, garmażerka).
 11. Kotom nie wolno podawać jakiegokolwiek rodzaju mleka (można podawać specjalne preparaty mlekozastępcze dla kociąt, ale TYLKO kociakom do 6 tyg. życia).
 12. Nie trzeba i nie wolno zmieniać diety nagle, a do nowego sposobu żywienia za każdym razem należy kota stopniowo przyzwyczajać mieszając nowe jedzenie ze starym i powoli zmieniając proporcje.

2-4 posiłki dziennie dla kotów dorosłych powinny być skąpe i podawane zawsze o tej samej porze (godzinie).

Lepiej będzie, gdy kot odejdzie z nieznacznym niedosytem, niżby miał się najeść do woli i przejeść.

Kot lekko nienajedzony lepiej i dokładniej wykorzystuje podawany pokarm i dzięki temu jest dużo zdrowszy.

 

 

podstawoweInfo: