KOTY - Dieta Domowa Standardowa - łatwa i zdrowa cz. 3 - kocięta po urodzeniu

Drogi Kociolubie!

Zanim zapoznasz się z tymi poradami, koniecznie przeczytaj uważnie wszystkie poprzednie artykuły na temat "diety domowej" i weź sobie do serca wskazówki podane we wszystkich artykułach, zaczynając od wskazań podstawowych, przez porady dotyczące osesków i małych kociąt, a kończąc na najstarszych kotach i na dietach modyfikowanych.

Kocięta od oseska do 4-6 tygodni (od urodzin do "odsadzenia")

 

Kocie oseski i kocięta do 6 tygodnia wymagają szczególnie troskliwej opieki, starannie przygotowanej diety oraz żelaznego reżimu w opiece nad nimi. Kocim i psim miotom oraz ich matkom opiekun powinien poświęcić mnóstwo czasu, szczególnie dużo i intensywnie w pierwszych 3 tygodniach po porodzie. Popełnione w tym czasie zaniedbania: higieniczne, brak bieżącej opieki weterynaryjnej od krycia do "odsadzenia" i zbyt niskie temperatury otoczenia należą do 3 podstawowych przyczyn niepowodzenia w hodowli.

Przy okazji zaznaczam, że zarówno kocięta, jak i szczenięta, nie mogą być odbierane od matki i rodzeństwa przed ukończeniem pełnych 8 tygodni życia! Optymalnym okresem adopcji (odbioru) kociąt i szczeniąt przez nowych właścicieli jest przedział między ukończonym 8 a 12 tygodniem życia.

Wcześniejsze zabranie ich z miotu i osierocenie (pozbawienie opieki matki) jest zbrodnią na ich psychice i systemie emocjonalnym. Prowadzi do deficytu niezbędnych do prawidłowego rozwoju osobniczego bodźców: psychicznych, emocjonalnych, behawioralnych i życiowego doświadczenia. Takie kocięta i szczenięta nie będą umiały porozumiewać się i prawidłowo (bezstresowo) socjalizować z osobnikami własnego gatunku.

Karmienie w przypadku braku matki:

  1. Małe kotki (od oseska do 4-6 tygodni) należy karmić za zgodą lekarza weterynarii (gdy to będzie konieczne w jego ocenie) preparatem mlekozastępczym, dostępnym w sklepach z artykułami dla zwierząt i w lecznicach weterynaryjnych. Sposób stosowania jest zazwyczaj opisany w ulotce lub na opakowaniu. Do mleka są zazwyczaj dołączone buteleczki ze smoczkiem. Gdy ich brak - należy dokupić.
  2. Karmienie osesków i niemowlaków kocich jest bardzo trudne, gdyż są one bardzo podatne na biegunki i wzdęcia lub zaparcia. Bardzo łatwo ulegają odwodnieniu lub zatruciu. Stąd też tak wiele niepowodzeń w odchowie. Karmienie powinno się odbywać co 1-2 godziny i być poprzedzone lekkim masażem brzuszka i okolicy krocza wilgotną szmatką. Masaże należy przeprowadzać również pomiędzy karmieniami. Masaż wywołuje siusianie i wydalanie.
  3. Oseskom należy zapewnić temperaturę otoczenia bliską 30-35 st. C (butelki z ciepłą wodą, termofory w legowisku) przez całą dobę. Później, po tygodniu można obniżać temperaturę do 28 st. C i tak do 4 tyg. życia, kiedy małe zaczynają być coraz bardziej aktywne i pełzają, a następnie chodzą. Jeśli kocięta i szczenięta ulegną wychłodzeniu z powodu zbyt niskiej temperatury otoczenia, to zwolnieniu lub nawet porażeniu ulega perystaltyka ich jelit. Wówczas oseski przestają trawić i przyswajać, a pokarm w jelitach ulega zepsuciu i staje się trujący. Zbyt niska temperatura otoczenia i wychłodzenie osesków należy do najważniejszych przyczyn niepowodzeń w odchowie kociąt i szczeniąt. W drugiej kolejności plasują się błędy dietetyczne. Następnie dopiero brak nadzoru weterynaryjnego i intensywnej opieki właścicieli.
  4. Legowisko powinno być stale czyste i suche oraz ciepłe (j.w.).
  5. Należy pozostawać w stałym kontakcie ze swoim lekarzem weterynarii.
  6. W apteczce nie powinno zabraknąć preparatów: Nifuroksazyd w zawiesinie, Carbo medicinalis w płynie oraz Lakcid, Lactobif lub ich analog weterynaryjny - Fermactiv (d. Enteroferment).
  7. Od 4 tygodnia lub wcześniej należy uczyć kocięta zlizywania preparatu mlekozastępczego z palca, a potem ze spodeczka. Gdy to opanują, można zacząć zastępować mleko poprzez uzupełnianie diety odrobiną mielonego (skrobanego) mięsa wołowego zamoczonego w warzywnym Gerberze lub namoczonych karm weterynaryjnych typu "starter". Gdy kociaki już nauczą się jeść pokarm stały, odstawiamy mleko i zaczynamy karmić wyłącznie mięsem z dodatkiem Gerbera - ryż z warzywami (dla niemowląt) lub wybranym "starterem". Powyżej 8 tygodnia życia urozmaicamy dietę wprowadzając składniki analogiczne, jak dla kotów dorosłych - inne są tylko proporcje, a składniki jeszcze staranniej dobierane pod względem zdrowotnym (jakości). Oczywiście wzbogacanie diety musi następować powoli w ciągu następnych 30 dni, a następne korekty diety powinny następować sukcesywnie wraz z rozwojem kociaka.
  8. Do mieszaniny mięsa z Gerberem należy dodawać nieco syropu wapniowego - Calcium gluconicum. Do "starterów" i następnych karm gotowych podawanych odpowiednio do wieku kociąt nie należy dodawać żadnych suplementów, bowiem karmy gotowe (weterynaryjne) zawierają wszystko, co kociakom jest niezbędne do prawidłowego rozwoju.
  9. Karmienie 4-tygodniowych kociąt powinno się odbywać co 3-4 godziny. 8-tygodniowe kocięta i starsze - co 4-6 godzin. Potem głównie zwiększamy dawki jedzenia stosownie do zapotrzebowania.

Na koniec pragnę zaapelować do wszystkich, by zanim zdecydują się samodzielnie ratować kocięta, zastanowili się najpierw, czy są one naprawdę porzucone przez matkę, a następnie - czy mają dla nich "odpowiednie domy opiekuńcze" lub czy naprawdę będą w stanie poświęcić im tyle czasu, by je samemu wychować. Jeśli nie, to tacy miłośnicy kotów powinni niezwłocznie znaleźć dla nich lepsze domy.

Ku Państwa rozwadze przypominam, że ulice i schroniska są przepełnione takimi niechcianymi i często "uratowanymi" kocięciami, które potem powiększają liczbę prześladowanych albo umierających wskutek nieudolnej opieki, zakażeń od innych, chorych już kotów albo od takich, które przeszły chorobę, ale są jej nosicielami.

 

podstawoweInfo: