KOTY - Dieta Domowa Standardowa - łatwa i zdrowa cz. 4 - kocięta powyżej 6 tygodni

Drogi Kociolubie!

 

Zanim zapoznasz się z tymi poradami, koniecznie przeczytaj uważnie wszystkie poprzednie artykuły na temat "diety domowej" i weź sobie do serca wskazówki podane we wszystkich artykułach, zaczynając od wskazań podstawowych, przez porady dotyczące osesków i małych kociąt, a kończąc na najstarszych kotach i na dietach modyfikowanych.

Wiek kociąt powyżej 6 tygodnia życia stanowi nowy etap w żywieniu kota. Okres przejściowy do niego stanowią poprzednie 2 tygodnie. Przez te 14 dni, poprzedzajace 6 tydzień życia należy stopniowo wdrożyć kocięta do samodzielnego odżywiania się.

Dieta dla kociąt 6-8 tygodniowych:

6-, 8-tygodniowy kotek, ani żaden inny (w żadnym wieku) nie powinien otrzymywać mleka.

(Wyjątek stanowi podawanie specjalnego preparatu mlekozastępczego dla młodszych kotów 0-6 tyg. Tym mlekiem w proszku dla kociąt można je żywić do 6 tygodnia życia, ale nie dłużej!)

Zatem, na co dzień należy koty poić miękką wodą, najlepiej niegazowaną źródlaną wodą - np. Żywiec lub każdą inną przeznaczoną do pojenia niemowląt i posiadającą certyfikat Państwowego Instytutu Matki i Dziecka.

PODKREŚLAM: Woda do picia powinna być jak najbardziej miękka, a mało które wody pitne i mineralne są miękkie. Woda w misce musi stać cały czas (ważne, by była świeża i czysta).

Miska na wodę powinna być znacznie większa niż na jedzenie i stać osobno. Koty lubią pić wodę z wielu różnych naczyń ustawionych w kilku miejscach, na różnych poziomach (podłogi, blaty, zlewy, łazienki, balkony, tarasy itp.).

Kotek 6-, 8-tygodniowy powinien otrzymywać regularne posiłki co 4-6 godzin lub częściej, w małych, zawsze świeżych porcjach. Jedzenie nie może "czekać" na kociaka w misce lub pozostawać w niej niezjedzone. Powinno być podawane wyłącznie świeże i o tych samych porach. Taki sposób żywienia jest najzdrowszy dla kociąt.

Podawanie pokarmów wilgotnych i suchych równolegle czy zamiennie, podobnie jak podawanie pokarmów niskiej jakości, jest wysoce szkodliwe dla zdrowia kociąt i kotów dorosłych. Zatem po okresie przejściowym (czyli po przejściu z diety mlecznej na pożywienie stałe) należy jak najszybciej zdecydować, czy kotek będzie na diecie wilgotnej, czy na suchej, weterynaryjnej. Koty mogą jeść albo wyłącznie pożywienie wilgotne (dieta domowa lub puszki, saszetki czy tacki), albo tylko suchą karmę weterynaryjną.

Dietę domową należy wzbogacić dodatkiem wapnia w postaci jednego z, dostępnych w aptekach ludzkich, preparatów (do wyboru) - podawanie suplementów zawierających fosforany wapnia jest wysoce ryzykowne, gdyż grozi to przedawkowaniem fosforu w diecie:

  • Calcium gluconicum - tabl.;
  • Calcium granulat (Calcium lactate gluconate) - granulat;
  • Calcium 200 (Calcium lactate gluconate) - w saszetkach;
  • lub analogiczne suplementy.

Należy jeden z nich (do wyboru) dodawać po szczypcie lub po ułamku tabletki do każdego posiłku.

W diecie domowej należy zapewnić również odpowiedni poziom białka zwierzęcego poprzez dobranie proporcji: 4/5 produkty pochodzenia zwierzęcego i 1/5 roślinnego. Te proporcje należy modyfikować w miarę rozwoju kociaka (redukująć udział produktów pochodzenia zwierzęcego do poziomu 2/3 porcji). Natomiast podawanie suplementu wapnia należy kontynuować do ukończenia 1 roku życia.

podstawoweInfo: