Leczenie i profilaktyka zaburzeń behawioralnych

Kiedy zwierzę uporczywie niszczy przedmioty i nie słucha swojego właściciela, człowiek zaczyna myśleć, że wynika to z czystej złośliwości. Problemy tego typu mają jednak dużo głębsze podłoże i zazwyczaj są wynikiem niezrozumienia schematu, według którego rozumuje zwierzę. Pupile wyciągają bowiem zawsze wnioski z zachowania właściciela i na tej podstawie porządkują sobie świat. Ważna jest zatem konsekwencja w postępowaniu.

Inną, choć tak samo częstą, przyczyną problemów behawioralnych jest niezaspokajanie ich potrzeb. Jeżeli zatem zastanawiają się Państwo dlaczego pies zawsze pod Państwa nieobecność gryzie buty – robi to najpewniej z nudy. Zwierzę potrzebuje bowiem nie tylko regularnej aktywności fizycznej, by mogło rozładować drzemiącą w sobie energię, ale również potrzebuje stymulacji umysłowej. Nauka nowych sztuczek i komend to zatem nie tylko szansa na pochwalenie się imponującymi umiejętnościami przed znajomymi, ale również sposób na rozwój i psychiczne (pozytywne) zmęczenie pupila.

Najpopularniejsze problemy behawioralne

Gryzienie butów i brak reakcji na zawołanie właściciela to jedne z łatwiejszych do rozwiązania zaburzeń behawioralnych. Popularnym problemem wśród psów jest bowiem również agresja, popuszczanie moczu, poddańcza postawa względem ludzi i innych psów czy lęk separacyjny.

Najczęściej występujące zaburzenia behawioralne wśród kotów to m.in.:

  • niszczenie mebli,
  • załatwianie się w różnych miejscach w domu (zamiast w kuwecie),
  • ciągłe miauczenie,
  • apatia,
  • intensywne wylizywanie sierści.

Przyczyny zaburzeń

Przed podjęciem jakichkolwiek kroków należy upewnić się, że zaburzenia nie wynikają z choroby. Przykładem może być intensywne drapanie się bądź lizanie – problem ten może mieć podłoże psychiczne i wynikać z dużego napięcia oraz lęku, ale może również być wynikiem alergii pokarmowej czy inwazji pcheł. Na wizycie u weterynarza najpierw wyklucza się tego typu dolegliwości, a dopiero potem ustala terapię behawioralną. Bez wątpienia nie należy podejmować się samodzielnej walki z problemem, gdyż może przynieść to więcej szkód, niż pożytku.

Sposoby na radzenie sobie z zaburzeniami behawioralnymi

Najważniejszym warunkiem, jaki należy spełnić, by wyeliminować niepożądane zaburzenia behawioralne, jest konsekwencja. Jeżeli otrzymają Państwo od nas porady odnośnie tego, jak zaradzić niepożądanym nawykom swojego zwierzęcia, należy ich bezwzględnie przestrzegać. Tylko wtedy pupil będzie miał szansę przyzwyczaić się do nowych reguł.

Konsekwencja jest absolutną podstawą, jednak aby zaplanować odpowiednią terapię behawioralną należy szczegółowo przestudiować dany przypadek. Przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym prosimy zatem o przygotowanie wszystkich informacji o zachowaniu pupila.