Leczenie inwazyjne (chirurgiczne)

Nie ma wątpliwości co do tego, że profilaktyka to absolutna podstawa troszczenia się o zwierzę domowe. Dzięki regularnym badaniom oraz konsultacjom w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów łatwiej jest uniknąć poważniejszych chorób. Trzymając zawsze rękę na pulsie można w porę wprowadzić leczenie, które na początkowym stadium choroby będzie dużo mniej inwazyjne. Istnieją jednak takie przypadki, które pojawiają się zupełnie znienacka, bez jakichkolwiek wcześniejszych objawów. Nagle okazuje się, że zwierzę musi zostać poddane zabiegowi chirurgicznemu. W Gabinecie Dolittle wykonywane są różnego rodzaju operacje mające na celu m.in. likwidację guzów skórnych, leczenie ropomacicza, leczenie wad serca, sterylizację, kastrację czy usunięcie kamieni z pęcherza moczowego.

Przygotowanie do zabiegu chirurgicznego

Operacji nie wykonuje się na zwierzętach w bardzo złym stanie zdrowotnym. Przed zabiegiem należy zatem ustabilizować pacjenta. W przypadku bardzo złych wyników badań laboratoryjnych należy odczekać, aż wyniki te ulegną poprawie.

Jeżeli operacja dotyczy zwierząt starszych warto zrobić również badania kardiologiczne, których wyniki pozwolą dobrać znieczulenie i zachować odpowiednie środki ostrożności podczas wykonywania zabiegu chirurgicznego. Warto w tym miejscu zauważyć, że dzięki wykonanym badaniom lekarz pogłębia swoją wiedzę o problemie i jest w stanie lepiej zaplanować leczenie.

Przed inwazyjnymi zabiegami chirurgicznymi obowiązuje głodówka (trwająca zazwyczaj od 8 do 24 godzin). Operowane zwierzę nie powinno również przyjmować płynów co najmniej 2 godziny przed planowanym zabiegiem.

Po zabiegu

Właściciel zawsze po zabiegu dostaje szczegółowe zalecenia odnośnie tego, jak dbać o swojego pupila w okresie pooperacyjnym. Zwierzę tuż po zabiegu chirurgicznym może być nieco skołowane i osłabione, dlatego nie należy go forsować. Spacery powinny zostać ograniczone do minimum. Nawet, jeżeli widzą Państwo, że czworonóg czuje się świetnie, należy uważać, by nie wskakiwał na wysokie meble oraz nie wchodził zbyt szybko po schodach. Takie działania mogą bowiem doprowadzić do powstania przepukliny oraz mogą mieć negatywny wpływ na szwy. Ważne jest regularne podawanie środków przeciwbólowych, a w niektórych przypadkach również antybiotyków. Warto zadbać również o odpowiednie odżywianie, które pomoże postawić organizm na nogi.