Leczenie zachowawcze

W przypadku schorzeń, które nie wymagają zabiegów chirurgicznych wykorzystuje się możliwości leczenia zachowawczego. Również w sytuacji, gdy pacjent jest starszy i wykonanie operacji nie wchodzi w grę z powodu problemów z sercem czy ogólnym, gorszym stanem zdrowia, leczenie internistyczne to jedyne wyjście z sytuacji.

Na czym polega leczenie zachowawcze?

Możliwości, jakie daje nam leczenie zachowawcze to przede wszystkim stosowanie leków dobranych pod kątem wyników badań obrazowych czy laboratoryjnych. Bardzo często wykorzystywane są również leki przeciwbólowe, które mają na celu poprawę jakości życia zwierzęcia. Ważne w takich sytuacjach jest przede wszystkim monitorowanie stanu zdrowia pacjenta i reagowanie na jakiekolwiek pogorszenie wyników. Kontroluje się również masę ciała i dobiera odpowiednią karmę.

W zakres leczenia zachowawczego wchodzi również fizjoterapia. Jest ona często konieczna szczególnie w przypadku starszych i schorowanych psów, które większość dnia spędzają na swoim miejscu i nie mają odpowiedniej dawki ruchu. To naturalne, że z wiekiem zwierzę stopniowo traci sprawność. Pupil nie musi cierpieć z powodu żadnego schorzenia, żeby na starość mieć problemy ze wstawaniem. Jednak warto zastosować fizjoterapię, by w optymalny dla zwierzęcia sposób rozruszać i wzmocnić stawy, a także nie dopuścić do zanikania mięśni.

Leczenie zachowawcze w Gabinecie Dolittle obejmuje możliwość wykonania różnorodnych badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Wykorzystywana jest m.in. diagnostyka USG, EKG i RTG. Wykonywane są badania moczu, kału, a także krwi (zarówno podstawowa morfologia, jak i biochemia). Oferowane jest również leczenie problemów behawioralnych u zwierząt, a także działania z zakresu geriatrii i gerontologii weterynaryjnej.