Odpchlanie, odkleszczanie, odrobaczanie

Pchły to małe, ale jednocześnie niezwykle uciążliwe dla zwierzęcia pasożyty, które powodują nie tylko dyskomfort, ale również problemy skórne i tym samym złe samopoczucie. Rozpoznanie często nie należy do najłatwiejszych, ponieważ obecności pcheł w sierści pupila dowiadujemy się nie poprzez zauważenie samych pasożytów, lecz tylko ich odchodów. Jednak jeżeli Państwa pies lub kot zaczął w ostatnim czasie intensywnie się drapać, a jego samopoczucie zdecydowanie się pogorszyło – istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że dokuczają mu pchły. Nie należy bagatelizować takich zmian w zachowaniu, ponieważ pasożyty te bywają często nosicielami poważnych chorób, takich jak bartoneloza czy wąglik, białaczka i nie tylko.

Na inwazję pcheł narażone są w zasadzie wszystkie zwierzęta – zarówno te wychodzące na dwór, jak i spędzające cały czas w domu. Pchły mogą być bowiem z łatwością wniesione do domu np. na ubraniu właściciela.

Odkleszczanie

Z uwagi na pogodę panującą w naszym kraju oraz fakt, iż stosunkowo rzadko obserwuje się u nas temperatury ujemne, w lasach i parkach znajduje się coraz więcej kleszczy, które mogą zaatakować Państwa pupila. Z tego powodu warto profilaktycznie stosować środki przeciw kleszczom przez cały rok, a już na pewno w okresie wiosenno-letnim.

Warto pamiętać, że oprócz oczywistych zmian skórnych w miejscu, w którym kleszcz wbił się w skórę pupila, pajęczaki te mogą być nosicielami poważnych chorób zagrażających życiu zwierzęcia. Mogą bowiem zarażać babeszjozą, boreliozą, erlichiozą i nie tylko.

W ramach profilaktyki warto nie tylko stosować odpowiednie środki przeciwko kleszczom, ale również każdorazowo po spacerze obejrzeć zwierzę. Jeżeli chodzi o dostępne na rynku preparaty, obecnie można spotkać zarówno tabletki, jak i krople oraz obroże, które mają za zadanie odstraszać kleszcze.

Odrobaczanie

W dzisiejszych czasach odrobaczanie traktowane jest jako zabieg profilaktyczny i warto wykonywać je regularnie, by uniknąć ewentualnym pasożytom wewnętrznym zadomowienie się w organizmie pupila. Mogą być one bowiem przyczyną wielu chorób i dolegliwości.

Odrobaczanie zaleca się wykonywać co najmniej dwa razy w roku. Oczywiście u starych i schorowanych psów zaleca się odrobaczać znacznie rzadziej lub tylko w przypadku wykrycia pasożytów w badaniu kału. Koty niewychodzące również nie potrzebują tak częstego odrobaczania jak te, które regularnie spacerują po dworze.

W Gabinecie Dolittle skorzystają Państwo zarówno z usług odkleszczania, jak i odrobaczania i odpchlania.